Турция е държава кандидат за членство в ЕС от 1999 г., а през 2005 г. започна разговори за членство. Процесът обаче е замръзнал от години.
Анкара и Брюксел понякога имат напрегнати отношения, тъй като ЕС разчита на Турция да приема мигранти от Сирия, но се сблъсква с Анкара по отношение на подхода ѝ към Гърция и Кипър.
„Приемаме поканата на ЕС (да присъстваме на срещата) като опит за диалог във връзка с нашите призиви за съживяване на взаимоотношенията с Турция“, каза турският дипломатически източник.
Анкара се надява, че срещата ще помогне за отваряне на каналите за диалог.
Очаква се външният министър Хакан Фидан да се срещне с водещи официални служители на Брюксел, включително върховния председател за външната политика на Съюза Жозеп Борел и комисаря по разширяването Оливер Вархеи.
„Ще бъде в полза и на двете страни да подобрят отношенията си на фона на регионалните и глобалните предизвикателства. Твърдата позиция на Турция относно кипърския въпрос ще бъде отново обяснена на ЕС“, заяви дипломатическият източник.
Относно Кипър ЕС предприе призиви към турския президент Реджеп Тайип Ердоган за двустранно решение и иска Анкара да позволи нови преговори с посредничеството на ООН.
Държавата членка на ЕС Кипър е разделена от 1974 г., когато турски сили окупираха северната ѝ третина в отговор на военния преврат, спонсориран от хунтата управляваща Гърция по това време.
Разговорите на Фидан с европейски колеги също ще се фокусират върху новия митнически съюз и облекчаването на визовите правила за турски граждани.
Турският министър вероятно се срещне и с гръцкия си колега Георгиос Герапетритис по време на срещата. | БГНЕС