Трайчо Трайков иска разрешение от Терзиев да участва в търг за къщата на Иван Гешов, наддаването започва от 3,7 млн. евро

Къщата е недвижима културна ценност за столицата и за България и е поредната такава, която в годините е оставена да тъне в разруха.

Районният кмет на „Средец“ Трайчо Трайков иска Столичен общински съвет да разгледа предложение до кмета Васил Терзиев, който да го упълномощи да участва в търг за придобиването на къщата на бившия премиер, председател на Народното събрание и първи управител на БНБ Иван Гешов в София.

Докладът на Трайков е внесен за разглеждане от местния парламент и предстои да бъде разгледан на предстоящото следващия четвъртък, 29 януари, заседание, предаде репортер на БГНЕС.

Къщата е недвижима културна ценност за столицата и за България и е поредната такава, която в годините е оставена да тъне в разруха. Иван Гешов, премиер от 1911 до 1913 г., е живял в емблематичната сграда, построена в началото на 20 в. по проект на архитект Никола Лазаров на столичния бул. „Патриарх Евтимий” 7.

Къщата на Гешов е обявена за публична продан от частен съдебен изпълнител, която вече е започнала на 19 януари и продължава до 19 февруари 2026 г. включително, до края на работния ден (17:00 часа). Отварянето на наддавателните предложения и обявяването на купувача е насрочено за 20 февруари в Софийски районен съд.

Начална цена за имота (сграда с дворно място), от която ще започне наддаването, е в размер на 3 697 247,72 евро, с частично включено ДДС в размер на 357 101,79 евро върху частта от дворното място, която не представлява прилежащ към сградата терен. За участие в проданта се внася предварително задатък в размер на 10% от посочената по-горе начална цена на имота.

В годините назад Столична община успя да запази къщата, след като се предвиждаше вграждането ѝ във фасадата на 7-етежен хотел. Предишният главен архитект на София - Здравко Здравков, издаде заповед през 2023 г. за нов подробен план, който предвижда запазване на къщата в автентичния ѝ вид. От тогава е и предложението имотът да се превърне в детска градина, за каквато е бил отреден.

В мотивите си Трайчо Трайков, общинските съветници Бойко Димитров и Марта Георгиева пишат: 

„Сградата, предмет на публичната продан, представлява значим елемент от исторически формираната градска среда на централната част на гр. София и е неразделна част от културно-историческия облик на район „Средец“. Нейната архитектурна стойност, мащаб, силует и запазени автентични елементи я определят като носител на културна памет, идентичност и историческа приемственост, чиято загуба би нанесла трайна и непоправима вреда на градската среда. При евентуално придобиване на имота от частен субект съществува реален и обективен риск сградата да бъде третирана единствено като инвестиционен актив, без отчитане на нейния статут на недвижима културна ценност и без съобразяване с обществения интерес, да бъде оставена в състояние на умишлена или фактическа амортизация, да бъде подложена на интервенции, водещи до загуба на автентичност или фактическа подмяна, както и да се стигне до реализиране на ново строителство, несъответстващо на историческия контекст и културно-историческите характеристики на района. Загубата, обезличаването или подмяната на подобна сграда е необратим процес и не може да бъде компенсирана чрез последващо възстановяване, реконструкция или архитектурна реплика. В този смисъл участието на кмета на Столична община или упълномощено от него лице, включително кмета на СО – район „Средец“, в публичната продан следва да се разглежда като необходима и превантивна мярка за защита на недвижимото културно наследство и на обществения интерес“, гласи докладът на Трайков, Димитров и Георгиева. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон