Тръмп призова сирийския президент да нормализира отношенията с Израел след отмяната на санкциите срещу Дамаск

Американският президент призова новия сирийски държавен глава, който дойде на власт през декември начело на коалиция от ислямистки сили, които свалиха Башар ал-Асад, да се присъедини към споразуменията от Абрахам, с които няколко арабски страни признаха Израел през 2020 г.

Доналд Тръмп се срещна в Риад с ислямисткия сирийски президент Ахмад ал-Ашраф, на когото поиска да нормализира отношенията с Израел, след като обяви драматична отмяна на санкциите срещу Дамас.

Срещата, обявена първоначално като кратка и неофициална от Вашингтон, продължи близо 30 минути в присъствието на саудитския престолонаследник Мохамед бен Салман и турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който се включи виртуално в разговора.

Американският президент призова новия сирийски държавен глава, който дойде на власт през декември начело на коалиция от ислямистки сили, които свалиха Башар ал-Асад, да се присъедини към споразуменията от Абрахам, с които няколко арабски страни признаха Израел през 2020 г., според доклад, публикуван от Белия дом.

Той също така поиска от него да експулсира „палестинските терористи“ и да поеме „отговорността“ за затворите, в които се държат членове на „Ислямска държава“ в Сирия, според същия източник, цитиран от АФП.

Доналд Тръмп обяви на 13 май, че ще „нареди спиране на санкциите срещу Сирия“, които тежат тежко на икономиката ѝ, като заяви, че този силен жест ще ѝ „даде шанс за величие“, в алюзия към известния си лозунг „Да направим Америка отново Велика“.

Това решение беше поискано по-специално от Саудитска Арабия и Турция.

Сирия е обект на международни санкции от 1979 г., но те бяха засилени след репресиите на режима на Башар ал-Асад срещу продемократичните протести през 2011 г.

„Това им дава шанс да се развият. Санкциите бяха наистина парализиращи“, повтори американският президент по време на среща в Риад с лидерите и представителите на страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ).

Това са Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн, Катар, Кувейт и Оман – шест държави в процес на икономическа трансформация, чието дипломатическо влияние вече далеч надхвърля границите на Персийския залив.

"Бяхме убедени, че това ще им даде шанс. Във всеки случай няма да е лесно, така че това им дава добра и силна възможност, и за мен беше чест да го направя“, каза той.

Сирийската дипломация приветства този „решителен поврат“, след като Европейският съюз, Обединеното кралство и Канада вече облекчиха собствените си санкции.

Шарех беше посрещнат с почести в Елисейския дворец от френския президент Еманюел Макрон, който на 7 май го призова да защити „всички сирийци без изключение“ от насилието и репресиите между различните сирийски общности.

Отмяната на санкциите означава, че „Вашингтон е приел гаранциите на Саудитска Арабия за легитимиране на новата сирийска администрация“, казаха Рабха Сеиф Алам от Центъра за политически и стратегически изследвания „Ал-Ахрам“ в Кайро.

Това ще позволи на Дамаск „да получи необходимите средства за възстановяване на икономиката, налагане на централната власт и стартиране на строителни проекти с ясната подкрепа на Персийския залив“, добави тя.

Новината беше посрещната с празненства в Сирия, където десетки мъже, жени и деца се събраха на площад Омейяди в Дамаск.

Срещата между Тръмп и Асхар се състоя въпреки резервите на Израел, неизменен съюзник на САЩ.

След Саудитска Арабия президентът на САЩ ще посети съседен Катар, а на 15 май Обединените арабски емирства.

Той изрази силна подкрепа за правителствата в региона, като критикува „интервенционистките“ дипломатически стратегии на Запада. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон