Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че няма да позволи на ключовия си съюзник Израел да анексира Западния бряг, след като някои членове на израелското правителство заплашиха да го направят, за да попречат на всякаква възможност за решение за две държави.
„Няма да позволя на Израел да анексира Западния бряг. Не, няма да го позволя. Това няма да се случи“, каза Тръмп в Овалния кабинет.
Той направи този коментар, след като бе попитан дали е обещал на арабските лидери по време на среща в ООН тази седмица, че ще предотврати всяка анексия, предаде АФП.
Отговорът на Тръмп дойде, след като бе попитан дали е обещал на арабските лидери по време на среща в ООН тази седмица, че ще попречи на всяка анексия.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща да не допусне създаването на палестинска държава, а крайнодесните членове на кабинета му заплашиха да анексират Западния бряг в отговор на неотдавнашното признаване на Палестина от няколко западни страни.
Попитан дали е предупредил Нетаняху срещу такъв ход, когато са разговаряли по-рано днес, американският президент отговори: „Да, но няма да го позволя. Независимо дали съм говорил с него или не – говорих, но няма да позволя на Израел да анексира Западния бряг. Достатъчно е. Време е да спрем сега“.
Тръмп също така изрази оптимизъм относно споразумение за Газа на фона на нарастващия натиск за прекратяване на войната и освобождаване на заложниците, държани от палестинската групировка Хамас от 7 октомври 2023 г., когато тя нападна Израел.
„Днес разговаряхме с Биби Нетаняху и с всички лидери в Близкия изток, които са велики хора, и сме много близо до постигането на споразумение за Газа и може би дори за мир“, обясни републиканецът.
Нетаняху ще посети Белия дом на 29 септември, съобщиха израелски официални лица. | БГНЕС