Определено президентът Румен Радев направи опит да отклони България от постигане на нейната стратегическа цел - членството в еврозоната. Освен това Радев се опита и да дестабилизира и българското правителство, но вместо това правителството се консолидира.
Това каза пред БТВ министърът на финансите Теменужка Петкова.
Другото, което Радев искаше да направи, е да внесе известна доза колебание у европейските институции относно готовността и решимостта на България да влезе в еврозоната от 1 януари 2026 г., допълни Петкова.
В разговора си с ЕК и ЕЦБ ясно заявих позицията на България, че продължаваме да настояваме този неин приоритет - членството в еврозоната, да бъде факт, защото никога не сме били по-близо до това членство. Това, което Радев се опита да направи, се увенча с неуспех за него. Това беше саботаж срещу националните интереси на страната в името на това да реализира свои политически и лични цели, каза още Петкова.
Искането за референдум на Радев е противоконституционно, този въпрос отдавна е решен с Договора за присъединяването на България към ЕС от 11 май 2005 г. Недопустимо е за един държавен глава да всява разделение между хората. Имам притеснения по отношение на разходите в бюджета, но те са свързани с над един милиона лева, които всеки ден плащаме по договора с "Боташ", сключен от служебните правителства на президента, каза още Петкова.
С публикуваните данни от МФ се вижда, че в момента има преизпълнение на приходите в държавата, като основен принос имат данъчните постъпления. Очакванията са ни в следващите месеци са новите мерки за събираемост да дадат резултат. След управлението на Асен Василев в МФ, и след разходите, които са заложени в последните 4 години, беше наложително да сме по-амбициозни в приходната част, за да покрием дупката в бюджета. Разчитам на АМ и НАП да можем да положим заедно усилия така, че да преизпълним приходната част в бюджета, допълни министърът.
Въвеждането на еврото и членството в еврозоната не е препятствие, а шанс за България да гарантира своята икономическа стабилност, да подобри инвестиционната среда, и много други ползи, завърши Петкова. IБГНЕС