Свирепа битка за президентския пост в Румъния

Джордже Симион се изправя срещу Никушор Дан.

 

Днес ще стане ясно кой ще заеме президентския пост в Румъния.

Гласуването в неделя, 18 май, ще определи дали стратегически важният член на НАТО на източния фланг ще поеме курс срещу Украйна под влиянието на твърдо дясно популистко движение, или ще остане здраво закрепен в традиционния про-Брюкселски лагер.

Водач след първия тур е 38-годишният националист Джордже Симион — симпатизант на Доналд Тръмп, който се обявява срещу помощта за Украйна и подкрепя обединението на Румъния с Молдова.

Неговият съперник във втория тур е 55-годишният умерен центрист и математик Никушор Дан, кмет на Букурещ от 2020 г. Дан обещава да запази Румъния на европейския и про-западен път и призова Доналд Тръмп да се застъпи по-решително срещу Русия.

Конфликтът между двамата понякога напомня на свада между деца: Симион, който често влиза в конфронтации, нарече тихия Дан „аутист“ в един от дебатите помежду им.

„Ние, по същество, печелим,“ заяви Симион пред „Политико“. „Нужно ни е само честно гласуване и нормално поведение от институциите, тогава ще бъдем първи, когато бъдат преброени всички гласове. Очаквам разгромна победа.“

Но дали има основания да се чувства толкова уверен?

Проучванията

Първият тур донесе 41% за Симион и 21% за Дан. Сега въпросът е дали Симион ще задържи огромната преднина, или Дан ще успее да привлече подкрепата на избиратели от други партии във втория тур.

Първите проучвания показаха комфортна преднина за Симион — 55% срещу 45% за Дан, според анкета поръчана от самия кмет на Букурещ. Последните сондажи обаче сочат значително свиване на разликата.

В сряда, проучване сред 4000 души на AtlasIntel отчете равен резултат — по 48% за всеки кандидат. Особено важно е, че анкетата включва и голямата румънска диаспора, където Симион е много популярен.

В четвъртък Дан излезе напред с 52% срещу 48% на Симион, според проучване на независимия институт IRSOP.

Много румънци обаче се колебаят да кажат как ще гласуват, заради страх от репресии. В страна, където има много цинизъм към изборния процес и където проучванията досега подценяваха подкрепата за десницата, може ли да се вярва на тези данни?

„Да, може“, казва Раду Магдин, бивш съветник на румънското правителство. „Изборите ще са много оспорвани. Малка е вероятността Симион да спечели с голяма разлика. Или ще е много близко, или Дан може да го изпревари, ако има по-висока избирателна активност.“

Войната в медиите

Изборите в Румъния се водят главно по телевизията и социалните мрежи. И двамата кандидати почти не обикаляха страната и не организираха големи митинги. Вместо това те мобилизираха поддръжниците си онлайн и чрез телевизионни участия.

Дан участва в няколко телевизионни дебата, давайки изрядни, макар и понякога скучни отговори.

Симион залага на социалните мрежи и нападките към „мейнстрийм“ медиите, обвинявайки ги в изкривяване на позициите му. Дори викна журналисти в офиса си за разправия, след което качи видео в X.

Последните дни промениха играта му: обиколи Европа, срещайки се с твърдо десни съюзници в Полша, Италия и Брюксел.

По време на интервю в Брюксел нарече конкурента си „аутист“ — което доведе до остра реакция от Дан: „Желанието да станеш президент и да използваш ‘аутист’ като обида е недопустимо“, отговори кметът на Букурещ.

Политическите различия

Симион обещава да следва подхода на Тръмп спрямо войната в Украйна, намалявайки данъци, подкрепяйки бизнеса и борейки се с „уейк“ идеологията, като залага на традиционните християнски и семейни ценности.

Въпреки критиките, че е твърде прорускки настроен, Симион наскоро заяви подкрепата си за НАТО. Той се държи като защитник на Румъния в преговорите с ЕС, дори нападна френския президент Макрон, сравнявайки го с диктатор.

Дан, от своя страна, призова Тръмп да упражни по-голям натиск над Путин и се ангажира Румъния да остане на проевропейския и западен път, наричайки Симион „руска газета.“

Активност на изборите

В крайна сметка изходът ще се реши от активността на избирателите. Анализатори, включително от екипа на Дан, смятат, че колкото по-висока е явката, толкова по-добре за кмета на Букурещ.

„Исторически на втория тур избирателната активност се покачва с около 10% спрямо първия“, обясни Магдин.

При 55% активност Симион има голям шанс да спечели. Ако тя надхвърли 60%, Дан ще бъде фаворит.

Един от съветниците на Дан казва, че за да победи, ще е нужно да се явят 11 милиона гласоподаватели, при 9.5 милиона на първия тур.

Сянката на Джорджеску

Симион е фаворит след дисквалификацията на ултранационалиста Джорджеску, който спечели миналата година, но изборите бяха анулира заради разкрития за руска намеса.

Мнозина румънци се чувстват пренебрегнати от „безлични“ чиновници, които „спряха изборите.“ В страната се говори за корумпирана система и искания за коренна промяна.

Симион печели най-много от тази гнявна енергия, макар Дан също обещава промяна и се представя като „антисистемен“ кандидат.

Гласовете от чужбина

Румънската диаспора — около 4 милиона души, като 970 000 гласуваха на първия тур, от които 60% за Симион — може да реши резултата в неделя.

Гласуването в чужбина вече започна за втория тур. Според гражданската активистка Елена Калистру, досегашните проучвания не отразяват диаспората, а там обичайно гласуват над 1 милион.

„Голямата преднина на Симион от първия тур се топи, Дан напредва. Активността ще бъде ключова“, подчерта тя. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон