Светилището Бегликташ – деветнайсет века древна история

Освен за ритуали, светилището е изпълнявало и ролята на обсерватория.

Само на 40 км от Бургас в полите на Странджа планина се намира древен храм, който е функционирал в продължение на 1900 години. Той е разположен в местността Бегликташ. Със своите уникални каменни извивки тракийското светилище е една от любимите дестинации за туризъм на българи и чужденци, избрали Южното Черноморие за отдих, предаде кореспондентът на БГНЕС от региона.

Храмът е издигнат в чест на Богинята Майка и Бога Слънце. По тези места в древността е живяло тракийското племе – скирмиани, които са били прочути металурзи. Те са снабдявали с медна руда останалите племена във вътрешността на Тракия, както и чужди народи.

Целият комплекс е ориентиран по посоките на света. Всеки мегалитен къс си има точно определено място и е подчинен на специфична символика.

Входът е ориентиран по оста изток-запад. На самия вход има аязмо, там древните са се умивали преди да влязат. Те са се отправяли към така нареченото „Брачно ложе“. Това е камък, оформен като легло, върху което жрецът и жрицата ритуално са представлявали брака между Бога Слънце и Богинята Майка в нощта преди лятното слънцестоене.

Както всеки древен храм и тук имаме жертвеник. Става дума за монолитна скала с издълбани ямички, които са служили за култови нужди. В тях са изливани свещените течности – вода, вино, мляко и олио.

Това, което най-много привлича съвременните туристи е тронът. На него е седял върховният жрец, който е бил и вожд на племето. От там е наблюдавал ритуалите.

Огромният мегалит Апостол Таш се крепи само на три точки, а между тях се оформя ниша, в която може да се лежи. През нишата преминават слънчевите лъчи на 22 юни – най-дългия ден в годината, което го прави своеобразен календар.

Северно от Апостол Таш е разположена мегалитна композиция от 6 плоски камъка. Това е слънчевият часовник, който е разделял деня на шест части.

Легендите разказват, че оттук е минал предводителят на аргонавтите Язон, за да се допита до прорицателите преди да тръгне за златното руно.

Освен за ритуали, светилището е изпълнявало и ролята на обсерватория.

За пръв път местността Бегликташ става известна в края на ХІХ и началото на ХХ век, когато тук пристигат братята Шкорпил. Началото на сериозните археологически разкопки обаче започват 100 години по-късно, едва през 2002 г. Причините са, че теренът в продължение на десетилетия е попадал в териториите на бившата резиденция „Перла“ на диктатора Тодор Живков и достъпът до тях е бил невъзможен.

Бегликташ крие още много тайни, които предстоят да бъдат открити от бъдещите поколения историци и археолози. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон