Социалното общуване е тайната на кучешкото здраве

Ново мащабно проучване разкрива, че позволяването на домашните кучета да "тичат с групата" може да бъде ключът към поддържането на добро здраве през целия им живот, като ползите от това са 5 пъти по-забележими от тези от други изследвани аспекти на кучешкия живот, съобщи „Science alert””.

Проучването е най-мащабното по рода си до момента; екип от няколко американски институции използва данни за 21 410 кучета от различни породи и кръстоски, за да състави картина на това какво е добро и какво не за тези кучета.

След като са контролирали фактори като възраст и тегло, изследователите са установили, че социалното общуване с други кучета, както и с хора, е било свързано с най-голямо подобрение на здравето на животните.

"Това наистина показва, че подобно на много социални животни - включително и хората - наличието на повече социални другари може да бъде наистина важно за здравето на кучето", казва биологът Бри Маккой от Държавния университет в Аризона.

За сравнение, това, което изследователите описват като "финансови и битови несгоди" (включително равнището на доходите), е свързано с по-лошо здраве и по-лоша мобилност при кучетата, въпреки че значимостта не е толкова голяма, колкото при общуването.

Екипът установява също така, че по-големият брой деца в дома е свързан с отрицателно въздействие върху здравето на домашните кучета, може би защото повече време, прекарано в грижи за децата, означава по-малко време за животинските спътници.

Освен това кучетата в домакинства с по-високи доходи са били по-склонни да бъдат диагностицирани с повече заболявания. Това може да изглежда изненадващо, но изследователите казват, че вероятно е така, защото колкото повече пари има, толкова по-добър е достъпът до медицински грижи, което позволява да се диагностицират заболявания.

Трябва да се има предвид, че този анализ се основава на доклади от собственици на кучета, така че може да се очакват някои неточности и отклонения. Данните са достатъчно строги, за да покажат връзка между два фактора, а не че един фактор (като социалното общуване) влияе пряко върху друг (като здравето).

Въпреки това тук има достатъчно данни, които показват значението на стабилния дом и социалния начин на живот за благосъстоянието на домашните кучета.

Количеството грижи и внимание, което отделяме на домашните си кучета, както и сравнително кратката им продължителност на живот, ги правят особено интересни за изследователите, които проучват как обществото и околната среда влияят върху здравето и оцеляването на животните с напредването на възрастта.

Проучването, на което се основава изследването, обхваща различни фактори, включително диета и активност, но социализацията е категоричен победител за подобряване на здравето. След това екипът иска да разбере какви механизми могат да бъдат в основата на тази връзка на биологично ниво.

"В бъдещи изследвания ще разгледаме електронните ветеринарни медицински досиета, молекулярните и имунологичните мерки и физическите тестове в домашни условия, за да създадем по-точни мерки за здравето и слабостта на кучетата компаньони", казва психологът Ноа Снайдер-Маклер от Държавния университет в Аризона./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон