Папа Лъв XIV алармира за експлоатацията по света на интронизацията си

Понтификът произнесе проповед, в която призова Църквата да бъде сила за промяна в един свят на разделение и омраза.

 

Папа Лъв XIV даде тон на своето папство с призив да се спре експлоатацията на природата и маргинализацията на бедните пред аудитория, включваща JD Vance и десетки хиляди поклонници.

Десет дни след като роденият в Чикаго Робърт Франсис Превост стана понтифик на 1,4 милиарда католици по света, той отслужи встъпителната си литургия на площад „Свети Петър“.

69-годишният папа започна деня с дебютно пътуване в папамобила, стоящ в специално изработения бял автомобил, усмихнат и благославящ възторжената тълпа във Ватикана.

Пред високопоставени лица, сред които американският вицепрезидент Джей Ди Ванс и украинският лидер Володимир Зеленски, той произнесе проповед, в която призова Църквата да бъде сила за промяна в един свят на разделение и омраза.

„В наше време все още виждаме твърде много раздори, твърде много рани, причинени от омраза, насилие, предразсъдъци, страх от различността и икономически модел, който експлоатира ресурсите на Земята и маргинализира най-бедните“, каза той.

Новият папа, който прекара много години като мисионер в Перу, също така предупреди да не се „затваряме в малки групи“.

„Призвани сме да предложим Божията любов на всички, за да постигнем това единство, което не заличава различията, а цени личната история на всеки човек и социалната и религиозната култура на всеки народ“, продължи Лъв XIV.

Превост, който беше назначен за кардинал едва през 2023 г. и е непознат за много католици, многократно подчерта важността на мира и социалната справедливост през първите си дни като папа.

Първият папа от САЩ
Лео влезе в историята като първият папа от САЩ, а родната му страна беше представена от Ванс, който се обърна към католицизма през 2019 г., и държавния секретар Марко Рубио, също католик.

Преди да стане папа, Лео препубликува в личния си профил в X критики към администрацията на президента Доналд Тръмп за подхода A към миграцията и също така разкритикува Ванс, но профилът вече не е достъпен.

Ванс беше последният световен лидер, който се срещна с папа Франциск, ден преди аржентинецът да почине на 21 април след 12 години като папа.

Издигането на Лео предизвика огромен ентусиазъм в САЩ, но и известно смущение в други страни, че страна с вече огромна политическа и военна роля в света сега може да се похвали с един от най-видните си духовни лидери.

Сред другите гости бяха германският канцлер Фридрих Мерц, италианският премиер Джорджа Мелони и българският премиер Росен Желязков.

Присъстваха също перуанският президент Дина Болуарте, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, канадският премиер Марк Карни, израелският президент Исаак Херцог, колумбийският президент Густаво Петро и редица европейски кралски особи.

Италианските власти разположиха хиляди служители на реда за събитието, както и снайперисти на покривите и операции срещу дронове.

„Страх и трепет“
Лъв XIV беше избран за 267-и папа на 8 май след конклав, продължил по-малко от 24 часа.

Наследявайки харизматичния, но импулсивен Франциск, той поема Църквата, която все още се бори с последиците от скандала с сексуалното малтретиране на деца от духовенството и се опитва да се адаптира към съвременния свят.

Лъв призна, че изпитва известно треперене в новата си роля.

„Бях избран без никакви заслуги от моя страна и сега, с трепет и страх, идвам при вас като брат, който желае да бъде слуга на вашата вяра и вашата радост“, заяви той.

Преди литургията Лъв посети гроба на Свети Петър – един от дванадесетте апостоли на Исус Христос и първият папа – намиращ се под олтара на базиликата, носеща неговото име.

След това той получи папските емблеми – палиума, лента от плат, която се носи върху казулата, робата и Пръстена на рибаря, който се изработва наново за всеки папа и който той ще носи на пръста си до смъртта си, когато ще бъде унищожен. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон