В няколко региона, особено в централна и източна Словения, температурите редовно надхвърлят 35°C, като в региона на Прекмурие достигат най-високата си стойност от 41°C. Продължителните горещини засегнаха селското стопанство, водните ресурси и общественото здраве, като доведоха до засушаване в много райони.
Учените от САОС обясниха това екстремно време с по-широкия контекст на изменението на климата.
„Интензивността и честотата на тези горещи вълни съответстват на глобалните климатични модели, които показват повишаване на средните температури вследствие на предизвиканото от човека изменение на климата“, заяви метеорологът Мая Огрин.
Градове като Любляна, Марибор и Целе се бореха с горещините, като властите издадоха няколко предупреждения през юли и август. Правителството въведе извънредни мерки, включително ограничения на водоснабдяването, забрани за палене на огън и центрове за охлаждане на уязвими групи от населението. Болниците също съобщиха за увеличаване на свързаните с горещините заболявания, особено сред възрастните хора и тези с хронични заболявания.
Селското стопанство пострада, тъй като сушите и горещините нанесоха поражения върху реколтата. Лозята и царевичните стопанства в Североизточна Словения претърпяха значителни щети, като прогнозите са за по-ниски добиви при тазгодишната реколта. Нивата на водата в езерата, реките и резервоарите също спаднаха, което доведе до опасения за бъдещото водоснабдяване.
В перспектива експертите предупреждават, че подобни екстремни метеорологични явления могат да се превърнат в нова норма, ако не се засилят глобалните усилия за намаляване на въглеродните емисии. Словения, подобно на други европейски държави, се бори с реалността, че изменението на климата не е далечна заплаха, а настояща криза, която засяга ежедневието.
Въпреки предизвикателствата словенците показаха устойчивост, като усилията на общността за пестене на вода и предоставяне на помощ на уязвимите граждани получиха широка подкрепа. с наближаването на края на лятото САОС следи предстоящите метеорологични модели, но въздействието на рекордните горещини вероятно ще се усеща месеци, ако не и години напред. | БГНЕС