След решението на ЕК за повече самостоятелност, "Локхийд Мартин" атакува европейския отбранителен пазар

Анализатори предупредиха, че поръчките на Lockheed, RTX и Northrop Grumman от ЕС може да намалеят през следващите години

Вицепрезидентът на американската компания "Локхийд Мартин", която е специализирана в отбранителната индустрия съобщи, че  ускорява преговорите за нови партньорства в Европа.

„Опитваме се да установим повече производство и повече вериги за доставки в Европа“, каза Раймон Писели, вицепрезидент в компанията отговарящ за международния бизнес. „Това ни утвърждава повече като част от европейската аерокосмическа и отбранителна екосистема,“ уточни той.

Усилията на "Локхийд Мартин" да задълбочи продажбите си на континента идват, след като Европейската комисия предложи създаването на нов механизъм за заеми, който да помогне на страните от ЕС да увеличат производството на оръжие, с правила, които в повечето случаи ефективно изключват американските производители. В резултат на това анализатори предупредиха, че поръчките на Lockheed, RTX и Northrop Grumman от ЕС може да намалеят през следващите години.

Докато Франция отдавна е начело на стремежа към намаляване на зависимостта от американски подизпълнители, Португалия напоследък изрази съмнения относно удобството от закупуването на изтребители F-35 на "Локхийд Мартин", а други държави изразиха по-дискретно опасенията си.

Призивите за „купуване на европейско“ окуражиха европейските конкуренти на "Локхийд Мартин", като Dassault Aviation, Saab и консорциума Eurofighter, съставен от BAE Systems, Airbus и Leonardo, които се надяват да увеличат продажбите на собствените си изтребители - Rafale, Gripen и Typhoon.

Писели заяви, че усилията на ЕС за изграждане на собствена отбранителна индустрия не вредят на бизнеса на "Локхийд Мартин" . Ускоряването на партньорствата на компанията в Европа ще помогне за реиндустриализацията на отбраната на континента, като същевременно ще е от полза за бизнеса на "Локхийд Мартин" в САЩ, възпрепятстван от местните затруднения във веригата за доставки, каза той.

Миналият месец "Локхийд Мартин"  и германската отбранителна група „Райнметал“ заявиха, че ще създадат център за производство на ракети в Германия, с цел да помогнат на европейските правителства да получат достъп до ракети – включително високотехнологични ATACMS, GMLRS и Hellfires – много по-бързо, като някои от тях потенциално ще бъдат изнесени за САЩ.

"Локхийд Мартин" също така ще наеме повече работници в дъщерното си дружество Polskie Zaklady Lotnicze Mielec в Полша, най-голямото производствено съоръжение на групата извън САЩ и най-големият полски износител на отбранителна продукция, каза Писели. PZL Mielec наема около 1700 души и произвежда многоцелевия хеликоптер Black Hawk, както и компоненти за други платформи. Броят на новите работни места все още не е определен, добави той.

„Мисля, че правим всички правилни неща и в този момент става въпрос просто за по-голям фокус и за това да го правим малко по-бързо, отколкото правехме в миналото“, каза Писели.

"Локхийд Мартин" е сключила сделки за продажба на своя авангарден изтребител F-35 в 13 европейски държави, 10 от които са членки на ЕС, включително Германия, Великобритания и Швейцария. Полша, която подписа договор за 4,6 милиарда долара през 2020 г. за придобиване на 32 изтребителя F-35A, може да поръча втора ескадрила, каза Писели.

Но разговорите с Португалия, Испания и Канада са помрачени от опасения на правителството относно разходите, икономическите възвръщаемости и зависимостта от американски отбранителни контрагенти във време на търговско напрежение с Вашингтон. Канадските власти обмислят как програмата F-35 може да бъде коригирана, за да се увеличи производството в страната, заяви канадският премиер Марк Карни в края на март.

Писели каза, че повечето правителства все още дават приоритет на възможностите на F-35 пред политиката и реиндустриализацията, когато решават дали да купуват, и че "Локхийд Мартин"  не иска просто да наеме работа в дадена страна, защото се опитва да сключи сделка.

„Това, което се опитваме да направим, е да наложим работа в страна, където това е добавена стойност към нашата верига за доставки, добавена стойност към нашите платформи и това, което искаме да изградим, в Съединените щати и в Европа“, каза още той.  I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон