Държавният природен резерват Ил-Балхаш в Казахстан сега е по-различно място, отколкото преди десетилетие. Екосистемата на делтата, която заема около 4 151 кв. км в Алматинска и Балхашка област, е лишена от едри бозайници.
Редки бозайници като бухарския елен и кулан, вид диво магаре, пасат върху растителност, заобиколени от над 50 хектара възстановена гора, съобщи Си Ен Ен.
Регионът е на път да посрещне отново животно, което не е виждано в дивата природа там от над 70 години - тигър.
Върховните хищници някога са бродили из Централна Азия, част от историческия им ареал - област, която някога се е простирала от Турция на запад до Корейския полуостров на изток и от северните сибирски територии на Русия до екваториалните тропически острови на Индонезия. В момента тигрите заемат по-малко от 7 % от някогашния си ареал, а в Казахстан, поради системния лов и намаляването на плячката на тигрите, големите котки са обявени за изчезнали в Каспийския регион през 50-те години на миналия век.
През септември два сибирски/амурски тигъра, отглеждани в плен, бяха преместени от Stichting Leeuw, резерват за големи котки в Нидерландия, и сега се настаняват в полуестествено заграждение от три хектара в резервата - с надеждата, че тяхното потомство ще бъде сред първите диви тигри в Казахстан от десетилетия насам.
„Тези тигри са избрани, защото са много сходни с тези, които биха се срещали в Каспийския регион (преди изчезването им)“, казва Стюарт Чапман, ръководител на инициативата „Живи тигри“, координирана мрежа на WWF от офиси за тигри, правителствени органи, партньори и общности. Амурските тигри, които обикновено се срещат в руския Далечен изток, трябва да оцеляват през горещи лета и мразовити зими, което е климат, подобен на този в района на Балхаш.
Двата тигъра, наречени Бодхана и Кума, бяха транспортирани по суша от Нидерландия до Германия, откъдето с 6-часов полет в багажното отделение на търговски самолет стигнаха до Казахстан, а след това с 20-минутен полет с хеликоптер до резервата.
Чапман описва събитието като знаков момент за опазването на природата и казва, че то дава надежда за бъдещето на тигрите - не само в региона, но и в световен мащаб.
Казахстан за първи път обяви намерението си да върне тигрите през 2010 г., а през 2018 г. правителството създаде държавния природен резерват Ил-Балхаш, когато започна сериозни усилия за възстановяване на дивата природа. Усилията, подкрепени от WWF и Програмата на ООН за развитие, включваха мащабни програми за освобождаване на плячка на тигрите, като например застрашените бухарски елен и кулан - някои от които не са били виждани в региона от сто години. Бяха въведени и строги правила за ловуване, което позволи на популацията на дивите свине да се възстанови.
Чапман казва, че политическата воля, добре управляваната защитена зона и спазването на правилата за лов от страна на местните жители са позволили успеха на проекта.
„Когато се получи положително съчетание на всички тези неща, тогава се случва магията“, казва той.
Бодхана и Кума са подготвени в месеците преди пътуването, включително са свикнали с транспортния си сандък и са се научили да ловуват в заграждението си, за да се подготвят за полудивата среда на резервата.
През първите 30 дни тигрите остават в карантинно заграждение, за да могат да бъдат извършени ветеринарни проверки. По-рано този месец Бодхана и Кума са пуснати заедно в полудивата зона, където природозащитниците се надяват да се размножат.
„Всички родени малки ще останат с майката. Мъжкият ще бъде отстранен от заграждението, след като женската роди, а след това ще бъде предприета програма за повторно превръщане в дива природа, в която няма да има никакъв контакт с хора“, каза Чапман.
В дивата природа малките обикновено напускат майка си след две години, но Чапман казва, че са изчислили малко по-дълъг срок, тъй като животните може да се нуждаят от повече време, за да се адаптират към околната среда. Когато малките бъдат пуснати на свобода в по-широкия резерват, те ще бъдат маркирани с радиокабел и ще бъдат наблюдавани непрекъснато от изследователите.
Бодхана и Кума са само началото. Очаква се през следващите години към двойката да се присъединят поне още 8 тигъра, като целта е до 2035 г. в резервата да се разхождат 50 диви котки.
Работата обаче няма да приключи дотук: природозащитниците ще трябва да се справят с конфликтите между човека и дивите животни в района. Въпреки че в района на резервата няма общности, в покрайнините му се намират четири села, в които живеят около 6000 души.
Образователни програми и схеми за обезщетение вече са създадени много преди освобождаването на тигрите, а Чапман добавя, че чрез радиоуказателите на животните ще могат да създадат система за ранно предупреждение за селата, която се е доказала като успешна в населените райони на Индия. | БГНЕС