Скопие: България да бъде добър съсед и да ни уважава, а не да бъде рецензент на македонските политици

Позицията на Северна Македония е във връзка с тази на Министерството на външните работи на Република България.

Нямаме нито намерение, нито необходимост да бъдем част от вътрешнополитическите или изборните процеси в Република България.

Това се казва в позиция на Министерството на външните работи на Северна Македония, предаде БГНЕС.

„Във връзка с днешното съобщение, публикувано на интернет страницата на Министерството на външните работи на Република България, изразяваме съжаление, че тази институция все по-често се позиционира като рецензент на изявления на македонски политически представители, вместо като партньор в съдържателен и европейски ориентиран диалог. Подчертаваме ясно, че нямаме нито намерение, нито необходимост да бъдем част от вътрешнополитическите или изборните процеси в Република България – нито чрез коментари, нито чрез интерпретации, нито чрез участие в ежедневнополитически наративи“, се казва в съобщението.

Скопие отправя „призив към българските институции да се ръководят от принципите на добросъседство, взаимно уважение, предвидимост и институционална комуникация – принципи, които са в основата на европейските ценности и стандарти. Европа се изгражда с доверие и резултати, а не с етикетиране и политически квалификации.“

В позицията се заявява също, че „Република Северна Македония остава готова за диалог, воден в духа на европейските ценности.“ | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон