Си призова за стратегически връзки с Германия по време на разговор с Шолц

Шолц се срещна за последен път с китайския лидер през април в Пекин, където настоя Си да използва влиянието си върху Русия, за да прекрати войната в Украйна.

Китайският президент Си Дзинпин призова Пекин и Берлин да развият отношенията си със „стратегическа“ и „дългосрочна“ перспектива по време на срещата си с германския канцлер Олаф Шолц в Рио де Жанейро, предаде АФП.

„Китай и Германия са големи държави с значително влияние. Двете страни трябва да гледат и да развият двустранните си отношения от дългосрочна и стратегическа перспектива“, е казал Си на Шолц в рамките на срещата на върха на Г-20, според китайската държавна агенция „Синхуа“.

Шолц се срещна за последен път с китайския лидер през април в Пекин, настоя Си да използва влиянието си върху Русия, за да прекрати войната в Украйна.

Германски правителствен източник в Берлин съобщи миналата седмица, че двамата лидери ще обсъдят войните в Украйна и Близкия изток, китайско-германските връзки и условията за справедлива глобална търговия.

Китайската медия твърди, че Си е изразил желание за укрепване на „всеобхватното стратегическо партньорство между Китай и Германия“.

Той е казал, че Китай е „готов да продължи да пише историята на съвместно сътрудничество и да направи нашия свят мирно, хармонично и проспериращо семейство“, съобщи „Синхуа“.

Миналата година Китай беше най-големият търговски партньор на Германия, най-голямата икономика в Европа. Очаква се тя да се свие за втора поредна година.

Германската промишленост е засегната от повишените цени на енергията след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и от нарастващата конкуренция от страна на китайските производители.

Предизвикателствата са особено остри за германските производители на автомобили, които реализираха огромни печалби в Китай. Сега обачр са изправени пред местна конкуренция, особено на растящия пазар на електромобили.

Си е казал на Шолц, че Китай „ще продължи да предоставя широки пазарни възможности за германските компании“, съобщават държавните медии.

„Китай разглежда Германия като важен партньор в напредъка на китайската модернизация“, заяви той.

Значението на Китай за германската икономика накара Шолц да се опита да търси среден курс по време на мандата си.

Германският лидер не се присъедини към острата търговска реторика на Вашингтон и някои европейски столици, а се опита да бъде критичен партньор на Пекин.

Срещата може да се окаже последната за Шолц със Си, тъй като Германия се насочва към нови избори през февруари.

В момента социалдемократите на Шолц изостават в проучванията на общественото мнение от консервативния блок ХДС-ХСС. Ако резултатът се потвърди в деня на изборите, Шолц вероятно ще напусне поста на канцлер. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон