Китай се стреми да заздрави връзките си със Стария континент и се представя като стабилен и по-надежден партньор от САЩ на Доналд Тръмп.
Срещата на Си Дзинпин в Пекин с Урсула фон дер Лайен, председателката на Европейската комисия, и Антонио Коща, председател на Европейския съвет, трябваше да отбележи 50-годишнината от установяването на дипломатическите отношения.
Но европейските лидери пристигнаха с дълъг списък от спорни въпроси, предаде АФП.
Сред тях са значителният търговски дисбаланс в ущърб на ЕС, опасенията от наводняване на европейския пазар с евтини и субсидирани китайски продукти, както и сближаването между Пекин и Москва, което се разглежда с подозрение на фона на руската инвазия в Украйна.
„Колкото по-тежка и сложна е международната ситуация, толкова повече Китай и ЕС трябва да засилят комуникацията, да укрепят взаимното доверие и да задълбочат сътрудничеството“, заяви Си Дзинпин в огромния Дворец на народа, традиционно място за дипломатически приеми в центъра на Пекин.
Предвид „нестабилността“ в света, „китайските и европейските лидери трябва отново да проявят далновидност и ангажираност и да направят правилния стратегически избор, който отговаря на очакванията на народите“, подчерта той според съобщение на китайското министерство на външните работи.
„Настоящите предизвикателства, пред които е изправена Европа, не идват от Китай“, подчерта Си Дзинпин, цитиран от държавната агенция „Китайски новини“.
„Между Китай и ЕС няма конфликт на интереси или фундаментални геополитически разногласия. Основните принципи и преобладаващият тон (на нашите отношения), при които сътрудничеството преобладава над конкуренцията, а консенсусът над различията, не са се променили“, заяви той.
В отговор Урсула фон дер Лайен посочи, че е „от съществено значение Китай и Европа да признаят взаимните си опасения и да предложат конкретни решения“.
Тя предупреди, че отношенията са достигнали „решаващ момент“.
От своя страна Антонио Коща каза пред Си Дзинпин, че ЕС желае да види „конкретен напредък по въпросите, свързани с търговията и икономиката“.
„И двамата искаме нашите отношения да бъдат взаимно изгодни“, подчерта той.
Брюксел призна преди посещението, че разговорите с Си Дзинпин и премиера Ли Цян могат да бъдат напрегнати.
„Знаем, че не сме съгласни с Китай по много въпроси“, призна миналата седмица високопоставен европейски представител.
„Но смятаме, че е от съществено значение да имаме този вид много директен, отворен и конструктивен обмен на най-високо равнище“, добави той.
Начело на европейските приоритети е огромният търговски дефицит с Пекин, който миналата година достигна 357 милиарда долара.
Преди посещението си Урсула фон дер Лайен също така увери, че Брюксел ще поиска от Пекин да отвори повече пазара си за европейските предприятия и да облекчи ограниченията за износа на редки земни елементи, които са от стратегическо значение за съвременните технологии.
ЕС наложи тежки мита върху електромобилите, произведени в Китай, като обвини китайските държавни субсидии, че нарушават конкуренцията в ущърб на европейските производители.
Пекин отговори с целенасочени разследвания на вноса на свинско месо, коняк и млечни продукти от Европа.
По отношение на войната в Украйна, европейците гледат с недоверие на икономическото и политическо сближаване между Китай и Русия след инвазията от 2022 г., като считат, че то осигурява ключова подкрепа за Москва.
Антонио Коща отново призова Китай пред Си Цзинпин да „използва влиянието си върху Русия“, за да сложи край на войната.
Миналата седмица ЕС прие нови санкции срещу Русия, насочени по-специално към две китайски банки.
„Не сме наивни“, посочи високопоставен европейски представител.
„Не искаме Китай да прекъсне връзките си с Русия, а да засили митническия и финансов контрол“, допълни той. | БГНЕС