В сряда Административният съд в София ще проведе заседание по делото на Иван Алексиев - общински съветник, срещу решение на ОИК Столична, с което ОИК отнема правомощията му и обявява за избрано друго лице.
Според Алексиев решението на ОИК е взето неправомерно, тъй като не са събрани необходимия брой гласове.
На проведеното на 15 декември 2025 г. заседание 23 от членовете на общинската избирателна комисия са гласували "за", но в протокола и решението са записани 24 гласа. Това се удостоверява от писмено възражение на г-н Явор Петров Гочев - член на ОИК. Възражението е подадено веднага, след като членът на ОИК установява, че името му е вписано сред гласувалите "за", докато той е гласувал "против".
Темата е от изключителна важност, тъй като това може да промени баланса на силите в Столичния общински съвет, който е толкова фрагментиран, че често решенията зависят от един глас.IБГНЕС