Русия и Казахстан наредиха на повече от 100 000 души да се евакуират, след най-тежкото наводнение в района от поне 70 години насам. Бедствието бе предизвикано от бързото топене на снеговете, което доведе до повишаване на речното ниво.
Потокът от топяща се вода заля десетки селища в планината Урал, Сибир и райони на Казахстан, разположени в близост до реки като Урал и Тобол, които според местните власти са се повишили с метри за няколко часа до най-високите нива, регистрирани някога, съобщи Cyprus News.
Река Урал, третата по големина река в Европа, която тече през Русия и Казахстан и се влива в Каспийско море, на 5 март пропука насипна язовирна стена и наводни град Орск.
По течението на реката нивото на водата в Оренбург, град с около 550 000 жители, се покачва.
Сирените в Курган, град на река Тобол, предупреждават хората да се евакуират незабавно. Извънредно положение беше обявено и в Тюмен, основен нефтодобивен регион в Западен Сибир.
"Трудните дни за Курганска и Тюменска област все още предстоят", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Владимир Путин разговаря с казахстанския си колега Касим-Жомарт Токаев, където над 86 000 души бяха евакуирани заради наводненията. Токаев заяви, че наводненията вероятно са най-тежките от 80 години насам.
Най-тежко засегнатите райони са Атирауска, Актобинска, Акмолинска, Костанайска, Източноказахстанска, Северноказахстанска и Павлодарска област, повечето от които граничат с Русия и се пресичат от реки извиращи от Русия, като Урал и Тобол.
В Русия гневът избухна в Орск, когато най-малко 100 души скандираха "срам за вас" срещу местните служители, които според тях са направили твърде малко./БГНЕС