Министърът на външните работи на Румъния, Оана Цою, проведе среща с държавния секретар на САЩ Марко Рубио по време на официалното си посещение в Съединените щати в периода 8–9 октомври.
Двамата отбелязаха, че укрепването на партньорството осигурява стабилност на Черноморския регион и е ключов фактор за сигурността на Европа, се казва в съобщение на румънското МВнР.
Основен акцент на разговорите бе стратегическото партньорство между Румъния и САЩ и възможностите за неговото разширяване. Министър Цою подчерта ключовата роля на Черноморския регион за евроатлантическата сигурност и значението на сътрудничеството за стабилността и отбранителната способност на Източния фланг. Особено внимание бе отделено на американското военно присъствие в Румъния, включително Базата „Михаил Когълничеану“, която е стратегически стълб за регионалната отбрана и възпиране.
Срещата обхвана и икономическото сътрудничество, инвестиции в ключови сектори, енергийни проекти, както и партньорства в областта на високите технологии, киберсигурността и изкуствения интелект. Обсъдена бе и програмата Visa Waiver, с акцент върху ползите за сигурността на границите и туризма.
Цою и Рубио изразиха готовност за засилване на двустранните контакти и сътрудничество на високо политическо ниво, като подчертаха и важната роля на румънската общност в САЩ като активен мост между двете държави. | БГНЕС