Името на селото няма нищо общо с най-младата държава на Балканите, няколко са легендите. Според едната идва от името на стара римска крепост, но по-вероятна е другата, която свързва наименованието с птицата кос. Те са много характерни за този район. Турското име на селото е Шейтанкьой.
Първите преселници идват по тези места още през ХVІІ век от района на Старо село, което се е намирало до манастира Бяла черква. В годините на своя разцвет през ХІХ век в Косово са живели между 1000-1300 души, те са се занимавали предимно с животновъдство. Днес техните наследници са се преместили в по-голямата си част в близкия курорт Нереченски бани, а в Косово са останали само 10-15 души.
Една от най-красивите сгради в селото е църквата „Успение Богородично“, нейният храмов празник е на 15 август. Тя е построена през 1851 г. от прочутия майстор Хаджи Георги Станчовски. Той е един от най-известните строители в средата на ХІХ век, негово дело са две от най-красивите къщи в Стария Пловдив – къщата на Георгиади и къщата на Куюмджиоглу. Според някои данни Хаджи Георги е построил не само църкви, но и джамии.
Църквата „Успение Богородично“ крие уникални стенописи, които не са съобразени с църковния канон. Те са украсени с птици, цветя, вази, фризове във възрожденско кобалтово-синьо, сребристо и нежно-оранжево. За съжаление, тази красота днес не може да бъде видяна, защото по времето на комунизма част от стенописите са били замазани с вар. Освен стенописите, храмът може да се похвали с красив иконостас и отлична акустика.
На пода пред олтара е положен бял камък с двуглав орел. Според местното поверие този камък може да лекува.
Паметта на старите жители на Косово се пази в костницата, намираща се зад църквата. І БГНЕС