Тя стана първата жена на този пост след категоричната победа на лейбъристите над консерваторите на парламентарните избори, предаде АФП.
От Даунинг стрийт обявиха, че тя е назначена за "канцлер на хазната" - традиционната й титла. Рийвс пристигна по-рано днес в официалната резиденция на британския министър-председател в Лондон.
Новият министър на финансите, който вярва, че "промяната ще дойде само с желязна дисциплина" по отношение на публичните финанси, подчерта, след като беше преизбрана за депутат от Северна Англия, че задачата ѝ няма да бъде "лесна".
"Няма чудодейно решение и предстоят трудни избори", допълни жената, която от месеци насам набляга и на факта, че лейбъристите сега са "естествената партия на бизнеса".
Новото лейбъристко правителство ще има ограничено пространство за маневриране след 14 бурни години на консервативно управление.
Въпреки че икономическият растеж се ускорява бавно, а инфлацията се върна към целта на Английската централна банка, публичните финанси са в лошо състояние.
След финансовата криза и кризата на покупателната способност, пандемията, Брекзит, финансовите сътресения, причинени от краткия мандат на Лиз Тръс, и нестабилността на управлението с петима министър-председатели за 14 години, от правителството на Стармър се очаква да внесе стабилност и в политиката, и в икономиката.
Преди победата на лейбъристите Рийвс беше заявила, че иска да счупи "последния стъклен таван в политиката", като стане първата жена, заемаща втория най-престижен пост в британското правителство - почтена позиция, която съществува от 800 години. | БГНЕС