Неправителствената организация "Репортери без граници" (РБГ) обяви в изявление, че е подала жалба в Международния наказателен съд (МНС) за "военни престъпления, извършени срещу журналисти" в Палестинските територии и Израел, предаде АФП.
"РБГ подаде жалба за военни престъпления до прокуратурата на МНС на 31-ви октомври 2023 г. В нея подробно са описани случаите на девет журналисти, убити от 7 октомври насам, и двама, ранени по време на работата си", заяви РБГ.
Жалбата се отнася до "осем палестински журналисти, убити при израелски бомбардировки на цивилни райони в Газа, и един израелски журналист, убит на 7 октомври, докато отразяваше нападението на "Хамас" срещу неговото населено място".
В нея се споменава и "умишленото пълно или частично разрушаване на помещенията на повече от 50 медии в Газа".
"Мащабът, сериозността и повторяемостта на международните престъпления срещу журналисти, особено в Газа, изискват приоритетно разследване от страна на прокурора на МНС. Призоваваме за това от 2018 г. насам. Настоящите трагични събития показват изключителната спешност на неговото мобилизиране", подчерта Кристоф Делоар, генерален секретар на НПО.
Международният наказателен съд, който може да бъде сезиран от държави, от Съвета за сигурност на ООН или от самия прокурор (самосезиране), не е задължен да се занимава с тази жалба.
По данни на РБГ от началото на конфликта между Израел и "Хамас" са убити 34 журналисти, като поне 12 от тях са загинали по време на работа (10 в Газа, 1 в Израел и 1 в Ливан).
По отношение на Ливан, който не членува в МНС, "РБГ проучва възможностите за завеждане на тези дела пред други компетентни юрисдикции", се посочва в съобщението за медиите.
На 30-ти октомври базираният в САЩ Комитет за защита на журналистите (КЗЖ) преброи най-малко 31 журналисти, убити от 7 октомври насам, от които 26 палестинци, четирима израелци и един ливанец.
КЗЖ, който отчита жертвите в Израел, ивицата Газа и на границата с Ливан, също така заяви в изявление, че осем журналисти са били ранени, а девет са изчезнали или задържани. Според организацията този брой жертви вече е най-високият за журналисти, отразяващи конфликта, от създаването на КЗЖ през 1992 г. насам. /БГНЕС