Британският премиер Киър Стармър отстрани няколко бунтовници от Лейбъристката партия

Британският премиер Кир Стармър отстрани четирима депутати от управляващата Лейбъристка партия, в опит да възстанови авторитета си след бунт срещу реформите в социалната система.

Стармър беше принуден да се откаже от плановете си за съкращаване на помощите за инвалидност и болест по-рано този месец, след като десетки депутати от неговата партия заплашиха да гласуват против предложенията.

Брайън Лейшман, Нийл Дънкан-Джордан, Рашел Маскел и Крис Хинчлиф бяха отстранени, седмици след като гласуваха против омекотената версия на спорните реформи на 1 юли.

Други трима депутати от Лейбъристката партия бяха отстранени днес от постовете си като търговски пратеници заради бунта, който извади на преден план напрежението между левицата в партията и нейния по-центристки лидер.

Стармър направи тази отстъпка, която подкопава авторитета му, за да избегне унизителна загуба в парламента, въпреки че би могъл да наложи всяко законодателство, което пожелае, тъй като все още разполага с огромно мнозинство от около 160 места.

Шотландският депутат Лейшман, който вече ще заседава като независим, каза, че счита, че „не е мой дълг като депутат да правя хората по-бедни“.

Дънкан-Джордан, представител на Пул в Южна Англия, заяви, че разбира, че гласуването против правителството „може да има цена, но не мога да подкрепя обедняването на хората с увреждания“.

Стармър преживя трудна първа година на власт и през последните седмици направи няколко вредни обрата.

Политическият учен Стивън Фийлдинг обясни, че мини чистката е опит на Стармър да засили партийната дисциплина.

„Той иска да изпрати сигнал на всички останали, които се разбунтуваха срещу законопроекта за социалните помощи и се разбунтуваха по други въпроси, че „добре, този път се отървахте, но ако продължавате, това ще бъде съдбата ви“, каза Фийлдинг.

Но професорът по политика в Университета в Нотингам добави, че това е рискована стратегия, като се има предвид големият брой депутати, които се противопоставиха на реформите в социалната система.

„Мисля, че той подхожда по грешен начин. Трябва да говори с депутатите и да разбере защо правят това“, подчерта той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон