Да, в Археологическия резерват „Антична Сердика и Средновековен Средец“, в ключовото за поне два милиона българи място, наречено градинка „Чайка“! И дали изобщо са си представяли, че е възможно земята, която пази част от историята и духа на София, да бъде продадена на безценица?
Слухове за строителството на небостъргач в каре в центъра на столицата разбуни духовете в последните няколко месеца, предаде БГНЕС.
Става въпрос за нечуван изобщо за световните пазари на недвижими имоти парцел в сърцето на града – карето между ул. „Г. С. Раковски“, „Гурко“, Министерство на транспорта и Народния театър. По-старите софиянци помнят, че именно в това каре се намираше сградата на редакцията на ключовия по време на промените вестник „Демокрация“, по-късно превърнат в клуб на СДС „Синия лъв“; там се намира единствената градинка, в която работещи от съседните сгради присядат за обяд, а майки разхождат бебета; там се намира и сградата на Информационния център на Министерството на отбраната, която също помещава и студиата и техниката на Военния телевизионен канал.
През 1941 г. ръководството на Столичната община отчуждава парцела, който се намира в карето между „Раковски“, Министерството на транспорта, „Гурко“ и „Иван Вазов“, в „парцел № 468 – Център“, за нуждите на Министерството на народното просветление и Народния театър. Мотивът е бил върху парцела да бъде построена детска градина, и той е отчужден с тази една-единствена цел.
През 2005 г. тогавашният областен управител Росен Владимиров (ДПС), нашумял по-късно със скандалния си опит да продаде и Царските конюшни и парцели около Паметника на съветската армия, продава на фирма “Краси-С“, собственост на Димитър Борисов и Иво Иванов, парцела за едва 460 хиляди лева. Иванов и Борисов притежават компанията „А-Трейд 3000“ ЕООД (и тя, и „Краси – С“ са собственост на „Нелсен – чистота“ ЕООД – част от „Титан интернешънъл холдинг“). Продадени са тротоарът, градинката, земя под Информационния център на НАТО към МО - публична държавна собственост, земята под клуба на СДС „Синия лъв“ – публична общинска собственост. През същата година Владимиров прави още една сделка с Борисов и Иванов, като подписва с тях договор за сметосъбирането на София с контролираната от тях фирма „Титан“.
В документите за продажба, обаче, е допусната грешка, като част от държавния имот, върху който е разположен Информационният център на МО, е вписан в скицата на купувачите. Става въпрос за тераса от 120 квадрата, която Центърът на МО дава под наем на съседно заведение.
След като в началото на май 2024 г. двамата бизнесмени заграждат терасата и изобщо парцела си с плътни огради, от Информационния център на Министерството на отбраната изпращат писма до ДНСК и до Главния архитект на Столичната община, в което алармират, че сградата е стратегически обект на Министерство на отбраната „с изградени оптични кабелни линии за постоянна връзка с ключови ведомства и с дипломатическите ни мисии в чужди държави“.
На 24.09.2016 г. сградата на Информационния център става стратегически обект на Министерството на отбраната, заради множеството подземни комуникации – с други държавни ведомства, с телевизионната кула, с дипломатически мисии в чужбина, сградата разполага и със собствена сателитна система. Голяма част от комуникационните връзки са криптирани – наследство още от времето, когато сградата беше временно и информационен център на НАТО.
Сградата на ИЦ на МО е построена през 70-те години като ресторант „Чайка“ (градинката около нея носи същото име), наричан от софиянци „Домът на покойника“. Наричаха го така, защото витрините му по онова време приличали на тези, през които гледали ковчезите в обредния дом на гробищата в Орландовци. Носеше се и легенда, че имало опасност да се ходи или по-скоро говори там – било гъчкано с микрофони и ДС карало сътрудниците си да водят там чужденци. От 80-те години насам, обаче, е реконструирана само фасадата, тоест, въпросната тераса, за която има спор, не е достроявана по-късно. Сградата е прехвърлена от Столичната община на Министерството на отбраната през 1988 г. в замяна на съществуващото по онова време кафене „Бамбука“ до Народния театър.
Според констативен протокол на Главна Дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ на Министерство на културата (тъй като обектът попада в Археологичен резерват), изграждането на ново заведение не е съгласувано с Министерството, а бизнесмените са извършили няколко нарушения, за които следва прилагането на принудителни административни мерки. Министерството на културата призовава и ДНСК да извърши проверка за това дали строителството е законно.
БГНЕС потърси за коментар кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков, който обясни, че няма подадено инвестиционно намерение за строителството на небостъргач в сърцето на София, и че информациите за такова предстоящо строителство не са верни. „Това означава, че нито е искано разрешително за такова строителство, нито е давано такова разрешително“, обясни Трайков.
На въпрос за поставената ограда, която обхваща и терасата на Информационния център на МО, Трайков обясни, че в имота на фирма КРАСИ-С се извършват „ремонтни дейности по чл. 151 от Закона за устройство на територията“ (който в основната си част третира „текущ ремонт на сгради, постройки, съоръжения и инсталации“).
Относно трите писма на ДНСК до кмета Трайков, в които от Дирекцията го призовават да предостави документите, касаещи строителството и ремонта във въпросното каре от улици, кметът увери, че е предоставил всички необходими данни навреме, но изчаква да „минат възраженията по всички съставени от нас актове“.
За завършек на разговора, кметът заключи, че „покрай премахването на незаконните тоалетни излизат някои заблуждаващи внушения“. I БГНЕС