Япония се готви да инвестира 65 млрд. долара в микрочипове и изкуствен интелект, за да си върне статута на световен технологичен лидер и да посрещне спешните предизвикателства на застаряващото си население.
Пакетът от 10 трилиона йени, който ще бъде одобрен тази седмица, се разглежда и като подготовка за един несигурен свят, тъй като нарастват опасенията от потенциална китайска инвазия в Тайван - най-големият производител на чипове в света.
Анализаторите обаче предупреждават, че остават въпросителни относно недостига на работници и дали Япония може да произвежда достатъчно електроенергия за центровете за данни с изкуствен интелект.
През 80-те години на миналия век Япония доминираше в областта на технологичния хардуер, „тя имаше доста дълъг период, в който почти просто седеше и наблюдаваше много от тези иновации, особено когато става въпрос за изкуствен интелект“, каза Кели Форбс, президент на AI Asia Pacific Institute.
„Това, което наблюдаваме през последните две-три години, е, че Япония наистина се събужда за потенциала на тези разработки, обясни тя пред АФП.
Миналата седмица японският технологичен инвеститор SoftBank и американският компютърен гигант Nvidia представиха амбициозни предложения за изграждане на „мрежа за изкуствен интелект“ в цялата страна.
Поредица от американски инвестиции бяха осъществени по-рано тази година, включително от Microsoft, партньор на създателя на ChatGPT OpenAI.
Автоматизацията с помощта на ИИ може да помогне на Япония, която има второто най-възрастно население в света след Монако, да увеличи производителността.
Новите държавни средства ще подпомогнат японския проект Rapidus за производство на полупроводници от следващо поколение.
Токио вече обеща до четири трилиона йени субсидии, за да помогне за утрояване на продажбите на микрочипове, произведени в страната, до 2030 г.
По-голямата част от чиповете в света се произвеждат в Тайван, но нарастват опасенията за блокада или инвазия от страна на Пекин.
Изправен пред натиска на клиенти и правителства да диверсифицира производството си, тайванският гигант TSMC откри през февруари фабрика за чипове на стойност 8,6 млрд. долара в Южна Япония и планира второ предприятие в страната за по-съвършени чипове.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън също налива пари в изграждането на фабрики за чипове на американска земя, включително 6,1 млрд. долара за Micron и 6,6 млрд. долара за TSMC.
Япония трябва да намери начин да захранва своите нови енергоемки проекти - от производството на чипове до управлението на центрове за данни за обучение на модели на изкуствен интелект.
Страната е силно зависима от вноса на изкопаеми горива, като правителството работи за възстановяване на работата на атомните електроцентрали, които бяха спрени след аварията във Фукушима през 2011 г. I БГНЕС