Първи евакуации от Газа, докато Израел продължава сухопътната операция

Стотици ранени жители и чужденци избягаха от Газа в Египет - първата евакуация от разкъсваната от войната палестинска територия, обстрелвана от израелски военни самолети в отговор на безпрецедентна атака на "Хамас".

Краткият лъч надежда, породен от временното отваряне на граничния пункт Рафах, бързо угасна, след като нов удар за втори пореден ден разруши сградите в най-големия бежански лагер в Газа, убивайки десетки хора по данни на контролираното от "Хамас" палестинско министерство на здравеопазването.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху се зарече да "продължи до победа" над "Хамас".

Репортерите на АФП на южната граница на Газа видяха линейки, които отвеждаха ранените в египетски полеви болници.

Цели семейства, които се мъчеха да пренесат светското си имущество, се втурнаха през силно укрепения пропускателен пункт към Египет, който съобщи, че е приел 335 чужденци или с двойно гражданство и 76 тежко ранени и болни хора.

Йорданската гражданка Ум Салех Хюсеин заяви, че недостигът на вода и електричество е "най-малкото" от трудностите, с които се сблъскват жителите на Газа.

"Има и по-големи проблеми, като например бомбардировките. Ние се страхувахме. Много семейства бяха убити", каза тя.

Първата група, състояща се предимно от жени и деца, пристигна в Египет, като на телевизионни кадри се вижда как родители с детски колички и възрастни хора слизат от автобус.

"Това е достатъчно. Достатъчно унижения изтърпяхме", каза жителят на Газа Рафик ал-Хилу, придружаващ роднини, сред които деца на 1 и 4 години, които се надяват да преминат в Египет.

"Липсват ни най-основните човешки нужди. Нямаме интернет, нямаме телефони, нямаме средства за комуникация, нямаме дори вода. През последните четири дни не успяхме да нахраним това дете с едно парче хляб. Какво чакате?"

Снимки от удара по лагера Джабалия показаха големи щети и спасители, които се ровят в развалините, за да извадят окървавени жертви.

По данни на управляваното от "Хамас" министерство на здравеопазването десетки са убити и ранени, което се случи ден след като израелски самолети удариха лагера, убивайки най-малко 47 души по данни на АФП.

Спасителите заявиха, че са загинали "цели семейства", но данните за жертвите не могат да бъдат потвърдени веднага. Израелските военни не коментираха.

Ръководителят на ООН Антонио Гутериш осъди ударите на Израел по бежанския лагер в Газа.

"Генералният секретар е потресен от ескалацията на насилието в Газа, включително убийството на палестинци, жени и деца, при израелски въздушни удари в жилищни райони на гъсто населения бежански лагер Джабалия", заяви говорителят Стефан Дюжарик.

Израел съобщи, че във вторник е извършен успешен удар по висшия командир на Хамас Ибрахим Биари, но големият брой жертви предизвика международно осъждане в региона и чак в Боливия, която в знак на протест скъса дипломатическите си връзки.

Йордания отзова посланика си в Израел, "за да осъди израелската война, която убива невинни хора в Газа".

От "Хамас" съобщиха, че седем от 240-те заложници, които държат, включително трима притежатели на чуждестранни паспорти, са загинали при бомбардировката във вторник - твърдение, което е невъзможно да бъде проверено.

Лидерът на групировката Исмаил Хания обвини Израел, че извършва "варварски кланета срещу невъоръжени цивилни", като заяви, че прикрива собствените си "поражения".

Танкове да се изсипват през границата в северната част на Газа, докато Израел засилваше сухопътното си нахлуване, започнало в края на миналата седмица.

Израел съобщи, че 15 войници са загинали при сухопътни боеве в Газа, с което броят на загиналите от 7 октомври насам е нараснал на 330.

"Хората просто бяха избити и убити навсякъде", каза 21-годишната израелка Мая Кий, от една от общностите, разкъсани от нападението на "Хамас".

"Като евреи ние трябва да се борим за собственото си съществуване... сякаш това е война, която никога няма да свърши".

Положението в Газа остава отчайващо, като според групите за помощ храната, горивото и лекарствата за 2,4 млн. жители са на привършване.

С нарастването на опасенията от регионална война президентът на САЩ Джо Байдън призова за "спешни механизми" за намаляване на напрежението и заяви, че от петък топ дипломатът Антъни Блинкен ще започне поредната си обиколка в Близкия изток.

Турция и Иран призоваха за регионална конференция за предотвратяване на конфликта, докато Израел е изправен пред ежедневни въздушни атаки от "Хамас" и други подкрепяни от Иран групировки в Близкия изток, включително йеменските бунтовници хути.

В северната част на страната Израел почти всеки ден води престрелки с ливанското движение "Хизбула", подкрепяно от Иран.

Семействата на заложниците, отвлечени от "Хамас", са в непоносимо очакване на новини за роднините си, за които се предполага, че са държани в лабиринта от тунели дълбоко под Газа. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон