В този час започват първите събирания в Сърбия по повод 10 месеца от падането на новоремонтираната козирка на железопътната гара в Нови Сад. При трагедията загинаха 16 души, предаде БГНЕС.
Организаторите на протеста призоваха гражданите да участват под мотото: „Всички сме под козирката“. До момента не е подведен под отговорност нито един чиновник, а повечето от задържаните са пуснати на свобода.
Инцидентът стана причини за най-масовите и продължителни протести в историята на Сърбия. На 16 март тази година в сръбската столица се събраха над 320 хиляди души, което е най-големият протест в историята на нашата западна съседка. Тогава режимът на Александър Вучич използва и звуково оръжие за разгонване на демонстрантите.
В началото на месец август бяха задържани 11 лица, които са заподозрени за участие в корупция при модернизирането на жп линията от Нови Сад до Унгария. На 18 август председателят на парламента и бивш премиер Ана Бърнабич заяви, че падането на козирката е „планирана диверсия, за да започне цветна революция в страната“. І БГНЕС