32-годишната дама Лора Кени се отдава на колоезденето повече от десетилетие. Тя е най-успешната британска спортистка, съобщи „Би Би Си“.
„На всяка тренировка се стараех да дам 100%, на всяко състезание се стараех да дам 100%. Ако не ми беше лошо след състезание, си казвах: „Достатъчно ли се постарах?“, казва тя.
Тази абсолютна отдаденост беше възнаградена на велодрома. Две златни отличия на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. бяха последвани от още две в Рио 2016 г.
По-късно същата година тя се омъжва за феномена в колоезденето Джейсън Кени, а през 2017 г. двойката посреща първото си дете - Алби. След това тя си осигури още един златен и сребърен медал на Олимпийските игри в Токио.
Но през ноември 2021 г. тя прави спонтанен аборт, а пет месеца по-късно има извънматочна бременност, при която ембрионът се имплантира извън утробата, което налага спешна операция.
„Всичко беше шок - от това, че контролирах тялото си, станах толкова неконтролируема“, каза тя в предаването Today на Radio 4.
Преди това никога не се е притеснявала за собствената си плодовитост. Зачеването на Алби е било лесно и бременността е преминала безпроблемно. За щастие, през юли 2023 г. тя успешно ражда още един син - Монти.
Но когато Лора започва да говори публично за загубата на бебето си, други спортисти ѝ казват, че са преживели същото.
Това породи въпроса - може ли елитният спорт да има вредно въздействие върху плодовитостта на спортистките?
Спонтанните аборти са често срещани. Националната здравна служба (НЗС) на Великобритания твърди, че една от всеки 8 известни бременности приключва преди 24-ата седмица, а много от тях се случват на много ранен етап. Повечето двойки никога не научават защо.
Но дали спортистите са изложени на по-голям риск от някакъв проблем с плодовитостта?
Д-р Ема О'Донъл, физиолог по физическо натоварване в университета в Лафбъро, каза, че начинът на живот на професионалните спортисти оказва уникално натоварване върху човешкото тяло.
При елитните тренировки се изгарят феноменално количество калории и в резултат на това телата на спортистите често са мускулести, с много малко телесни мазнини.
„Ако те не се хранят достатъчно, за да поддържат горенето на калории, проблемите с менструалния цикъл, като спиране на менструацията за месеци или дори години, са много често срещани“, заяви О'Донъл.
Близо две трети от жените спортисти имат прекъсвания на менструацията, особено при спортовете за издръжливост. Сравнително висок е процентът на изчезване на менструацията при състезателки в спортове като гимнастика, балет и фигурно пързаляне. В сравнение с едва 2-5% от общото население.
Липсата на менструация може да е знак, че овулацията (или освобождаването на яйцеклетки) не се случва.
Как се случва това в организма?
„Не сме 100% сигурни“, каза О'Донъл, „но водещата идея е, че раждането на бебе е толкова енергоемко, че мозъкът изключва възпроизводството, ако прецени, че няма достатъчно свободна енергия“.
Това започва от хипоталамуса - малка структура в центъра на мозъка, която отчита хранителното състояние на организма.
Точно под хипоталамуса се намира фабриката за хормони на тялото - хипофизната жлеза.
Обикновено жлезата освобождава хормони, които се придвижват към матката и яйчниците, за да контролират месечния менструален цикъл и освобождаването на яйцеклетка, което прави възможна бременността.
Но ако хипоталамусът не е доволен, този процес се нарушава и овулацията не се случва.
„Ако нямате овулация, не можете да имате бебе. Не можете да заченете, защото не се освобождава яйцеклетка“, заяви О'Донъл.
Най-големият фактор за това изглежда е огромният брой калории, изгаряни по време на тренировка, което може да накара спортистите да се затрудняват да приемат достатъчно храна, за да компенсират това.
Това явление е известно като относителен енергиен дефицит в спорта (RED-S) и за първи път е признато от Международния олимпийски комитет през 2014 г.
Но вероятно са намесени и други фактори, твърди проф. д-р Гета Наргунд, консултант в болница „Сейнт Джордж“ и медицински директор на Create Fertility.
Мазнините в тялото помагат за производството на половия хормон естроген.
„Ако спортът влияе върху съдържанието на мазнини в тялото, то е съвсем ясно, че има ефект върху нивата на естроген“, каза Наргунд.
Психологическият стрес - потенциално от натиска на тренировките и състезанията - също може да наруши менструалния цикъл.
Смущенията в менструацията и отделянето на яйцеклетки са най-ясно разпознаваемото въздействие върху плодовитостта на спортистките, но това би трябвало да се реши, след като те се оттеглят от състезанията, отбелязва О'Донъл.
Извънматочна бременност и спонтанен аборт
При тези, които успяват да заченат, нещата все още могат да се объркат. След като яйцеклетката бъде оплодена, тя трябва да се имплантира в лигавицата на матката. При извънматочна бременност обаче яйцеклетката се имплантира на друго място, обикновено във фалопиевите тръби, които свързват яйчниците с матката.
Около 11 000 бременности годишно в Обединеното кралство са извънматочни. Не е напълно ясно защо се случват, въпреки че възпалението и белезите в маточните тръби могат да увеличат риска.
„Но в този случай не виждам пряка връзка между спорта и повишената честота на извънматочна бременност“, каза професор Наргунд, който е лекувал спортисти, борещи се с плодовитостта си.
Въпреки това тя заяви, че съществува потенциална връзка между твърде интензивните физически упражнения през първите три месеца от бременността и спонтанния аборт, въпреки че са необходими много повече изследвания, за да се установи със сигурност.
Тя посочи мащабно датско проучване, в което са наблюдавани повече от 90 000 жени и което показва, че колкото по-интензивни са упражненията, толкова по-голям е рискът. Това се отнася особено за упражненията с тежести.
Наргунд обясни, че резултатите трябва да се приемат „с повишено внимание“, тъй като начинът, по който е било планирано проучването, означава, че може да има и други обяснения, които не са били взети предвид.
Междувременно много малко проучване сред 34 норвежки спортисти не установи повишен риск от проблеми с плодовитостта, включително спонтанен аборт.
„Трябва да направим много повече изследвания, когато става въпрос за спорт, физически упражнения, хормонален баланс и репродукция“, заяви Наргунд.
Спортисти, които замразяват яйцеклетките си
Лорън Никълс играе елитен нетбол в продължение на 10 години, след което има две деца, преди да стане треньор на шампионите от Суперлигата Loughborough Lightning. Тя твърди, че разговорите, които сегашните играчи водят за плодовитостта, са различни от тези, които тя е водила със съотборниците си.
„Познавам няколко от малко по-възрастните играчи - те са замразили яйцеклетки и са взели тези решения за семейството си на по-късен етап“, каза тя. „Защото се притесняват за кариерата си“.
Жонглирането между това да си елитен спортист и да създадеш семейство винаги е било сложно предизвикателство. При жените годините на най-голяма плодовитост съвпадат с времето, когато достигат своя физически връх.
Мъжете спортисти също не са застраховани от проблеми с плодовитостта. Изгарянето на повече енергия, отколкото постъпва, може да повлияе на нивата на тестостерона, да доведе до аномалии в спермата и дори до еректилна дисфункция. | БГНЕС