Директорът на Института за изследване на изкуствата на БАН проф. д.н. Емануел Мутафов получи награда "Златен век – звезда" по случай 1 ноември – Ден на народните будители. Отличието се дава за изключителните му постижения и принос в областта на византоложките изследвания, проучването на средновековното и възрожденско изкуство у нас, както и за популяризирането на българската наука в чужбина.
Наградите бяха връчени от зам. министрите на културата проф. д-р Б. Танева и доц. д-р П. Славов на церемония в галерия "Средец", където присъстваха по-голямата част от наградените 39 личности от сферата на културата, науката и изкуството.
На тържеството проф. Мутафов каза, благодарейки за наградата: „Будители могат да бъдат дори и милиционери (такъв неотдавна бе награден със „Златен век“ от друг министър), но за нас е важно да сме просветители, от каквито сега има въпиюща нужда за окултуряването на България, а и на целия ни освирепял свят“.
Проф. Емануел Мутафов е роден през 1968 г. в София, завършва НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“ и Националния и Каподистриев университет в Атина. От 1999 г. работи в Института за изследване на изкуствата при БАН, който оглавява в периода 2014-2022 г. Осъвременява и прави международна конференцията „Изкуствоведски четения“, чиито томове са първите индексирани хуманитарни български издания в системата Web of Science; налага единна визия на многобройните томове, издавани от Института; ремонтира и оборудва с техника изцяло сградния фонд на институцията; развива проектната му дейност чрез включване в европейски програми; инициира създаването на единствения сайт за професионална оперативна критика „Платформа за изкуства“; учредява наградата за съвременен творец „Съживено наследство“ и пр.
Паралелно с изследователската си дейност се занимава с преводи на научна и художествена литература, преподава гръцки език, късноантично и византийско изкуство в системата на средното образование и СУ „Св. Климент Охридски“. Изразява и гражданската си позиция по редица въпроси от обществения живот у нас, на Балканите, критикува несъвършенствата в политиките за образование, наука и култура. Има над 130 публикации в страната и чужбина, сред които някои в издателства като Brepols и Cambridge University Press; изнася лекции и доклади на конференции в Принстън, Оксфорд, Йерусалим, Вашингтон, Берлин, Истанбул и др.; куратор е на една изложба в Националната галерия, София и водещ автор на каталог за друга в Третяковската галерия. Наскоро проф. Мутафов бе избран за зам.-председател на ОС на БАН, както и за редовен член на Комисията по византийска епиграфика към Международната асоциация за византийски изследвания. /БГНЕС