Проф. Шюкрю Ханиоглу: Българското общество има съществен принос за формирането на личността на Кемал Ататюрк

Ханиоглу определя 3 ключови направления от живота на Ататюрк, които са разгледани в книгата му.

Проф. М. Шюкрю Ханиоглу от Принстънския университет представи книгата си „Ататюрк. История на идеи“ в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, предаде репортер на БГНЕС.

Както подсказва и името, книгата изследва живота на една от най-значимите личности в турската история, а именно Мустафа Кемал – Ататюрк. Ханиоглу определя 3 ключови направления от живота на Ататюрк, които са разгледани в книгата му: социално-икономическия контекст, в който се формира личността му; Ататюрк като четящ човек и интелектуалец и ролята му в трансформирането на Османската империя в модерна национална държава.

„Книгата изследва интелектуалните търсения на Ататюрк, които са най-малко изследваните и изучавани в историографията. Ясно е, че той не е интелектуалец в строгия смисъл на думата, но еволюцията на възгледите му влияе много силно на политиката, която той провежда. Изследвайки живота и работата на Ататюрк съм се опитал да разгледам прехода от късната Османска империя към съвременната турска държава. Стигнах до извода, че по-скоро има приемственост между двата периода, отколкото рязко прекъсване и изцяло нова ера“, каза професорът.

Подробен анализ на книгата направи и председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р. Михаил Груев, който заяви, че книгата се отличава от стандартното историографско изследване. Историкът оцени, че разглеждането на личния живот на Мустафа Кемал, който представлява интерес за редица автори, е слабо засегнат от Ханиоглу. Доц. Груев отбеляза, че турският му колега не е пропуснал да се спре на периода 1913-1914 г., когато Ататюрк е назначен за военен аташе в София. В книгата също така е разгледан по-ранния период на турския държавник, в който той постъпва във военното училище в Битоля.

В своята реч Ханиоглу оцени, че книгата за Ататюрк достига до едно общество (българското), което е имало съществено въздействие при формирането на тази велика личност. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон