Проф. Калоян Давидов: Ракът на простата е лечим, когато е открит навреме

Намерен навреме, ракът на простата се лекува. Посланието ми към мъжете е: Елате, ако има нещо, да го намерим, за да ви помогнем!

Посланието ми към мъжете е: Елате да ви помогнем! Веднъж годишно изследвайте туморния си маркер.

Това заяви в интервю за БГНЕС проф. д-р Калоян Давидов, д.м., началник на Клиниката по урология и ръководител на Простата център „Софиямед“.

Най-голямата грешка, която допуска съвременният мъж е … да не слуша жена си, шегува се проф. Давидов и продължава вече сериозно:

„От гледна точка на урологията най-голямата грешка е, че мъжете не посещават редовно уролог, че имат страх от прегледите. Когато един мъж ходи на уролог редовно и си изследва туморния маркер на простатата, ако не дай си Боже е писано да има рак, ще го намерим навреме и ще го излекуваме“.

Той подчерта, че намерен навреме, ракът на простата се лекува, дори в България, но не когато е намерен в резултат на усложнения и има оплаквания.

„Огромната грешка е оправданието – не ходя на лекар, защото ще ми намерят нещо. Ние нищо не слагаме на хората, ние намираме това, което е там, това, което хората ни донесат. Посланието ми към мъжете е: Елате, ако има нещо, да го намерим, за да ви помогнем“, призова проф. Давидов.

През последните години сме заливани от всякакви реклами на лекарства, които помагат на простатата. Проф. Давидов предупреждава да не се приемат каквито и да било медикаменти, които не са предписани от лекар. Според него по медиите най-често се рекламират хранителни добавки, които не са особено вредни по отношение на уголемената простата.

„Тези лекарства облекчават симптоматиката на увеличената простата. Те могат да подпомогнат мъжа да има малко по-добра струя, но по никакъв начин няма да помогнат в откриването на рака на простатата. Той е един от най-честите злокачествени заболявания при мъжете. Един от седем“, подчерта проф. Давидов.

Урологът призова да бъдем внимателни с фалшивите реклами на фалшиви лекарствени средства, на които жертва, за съжаление, е и той. „Не участвам в каквато и да е реклама на лекарствени средства и не възнамерявам да участвам, особено на такива, които са публикувани някъде в интернет. Всяка реклама, която използва моето име и лице, а също така и на други известни колеги, най-често е фалшива“, заяви проф. Давидов.

Българската урология е в крак с времето и е модерна.

„Урологичната услуга, която могат да получат пациентите в България, не се различава по нищо от тази, която биха получили от Ванкувър до Владивосток“, заяви медикът.

В Простата център, който той ръководи, използват и изкуствен интелект. „Има използване на изкуствен интелект за формиране на анимиран образ на реален обект, който всъщност е т.нар. добавената реалност, помагаща ни в хирургичната практика“, разясни проф. Давидов.

Нововъведението съчетава изображенията получени при извършен ядрено-магнитен резонанс (MRI) или компютърна томография (CT) със специализиран софтуер, чрез който се генерират подробни 3D модели на бъбреци или простата. Тези модели подобряват прецизността на хирургията и съответно резултатите за пациентите, а в същото време променят стандартите за грижа в урологията. Авторите на разработката са д-р Никола Цветков и д-р Кристиян Кръстев

„С уменията и знанията на младите хора в екипа ми разполагаме с един допълнителен инструмент, който ни позволява да се справим много по-лесно, да имаме доста по-добър контрол върху ситуацията. Той наистина много ни помага“, подчерта проф. Давидов.

Неговият екип включва много млади специалисти. Интересно е как успява да ги задържи.

„Те имат възможността да работят с най-съвременни технологии, да правят и да участват в неща, които техните връстници могат да гледат в YouTube, докато те го виждат всеки ден на живо и участват. Работим почти целия обем на съвременната високотехнологична урология“, сподели проф. Давидов.

„Да, на Запад заплатите са по-високи и мнозина отиват там именно заради това, но в болница „Софиямед“ са създадени условия, в които младите лекари могат да се чувстват достатъчно спокойни и да не се притесняват за ежедневието си. Най-важното е, че им е дадена възможност да се учат и да участват активно, като асистенти и като оператори под наблюдение, във високотехнологични и най-съвременни хирургични дейности. Сравнявайки с времето, когато бях специализант, единствено мога да им завиждам благородно“, заяви проф. Давидов. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон