Отбелязваме Световния ден за борба с рака. Над 16 000 души са починали през 2022 г. вследствие на заболяването, а над 26 000 са новооткритите случаи. По този повод БГНЕС разговаря с председателя на Българското онкологично научно дружество проф. д-р Асен Дудов.
„В съвременния западен свят и Северна Америка заедно със сърдечно-съдовите и мозъчно-съдовите заболявания най-често срещаното заболяване е ракът и това е половината от почти всички хронични болести и причина за умиранията в западния индустриален свят. В това отношение България не прави изключение. Ние също се нареждаме сред тези страни, в които все пак продължителността на живота е достатъчно голяма и в които ракът успя да бъде наравно със сърдечно-съдовите и мозъчно-съдовите заболявания“, обясни проф. д-р Дудов.
Той обаче подчерта, че високата заболяваемост не е пряка функция на това да има и смъртност. „Освен, че има по-висока откриваемост от рак, има и т.н. пресяващи или скринингови програми за някои от основните видове рак. Това са ракът на млечната жлеза, ракът на маточната шийка при жените, ракът на простатата при мъжете и понеже броят на заболяванията от рак в съвременния западен свят много напредна, се включиха и няколко други локализации, които би трябвало ефективно да бъдат проследявани от тази и началото на следващата година в Европа, като например изследването за скрити кръвоизливи, което да подскаже дали даден човек страда от рак на дебелото черво“, поясни проф. Дудов.
Той подчерта, че скрининговите програми представляват непрофилактични прегледи, а национална политика, която е възприета в Европейския противораков план и предвижда от каква възраст до каква възраст и с какви точни методи да бъдат изследвани всички мъже и жени. „Това е едно поголовно изследване с определени методи, за да има съпоставимост, които да пресеят този възрастов диапазон и навреме, в ранните стадии, да се постави диагнозата. Това увеличава шансовете за излекуване, но и за минимално травматично лечение на болните с по-малко химиотерапия и други лъчения“, обясни проф. Асен Дудов.
Той все пак уточни, че поради липсата на скринингови програми в България на места ракът се открива в по-напреднал стадий. „Тъй като скрининга не представляват профилактични прегледи, които личните лекари правят, а представлява отделна национална политика, затова и резултатите не са така добри, както в останалите страни“, заяви председателят на Българското онкологично научно дружество, след което подчерта важността от превенция, което означава опазване и намаляване на риска от заболяване. „Когато пък се открие рак трябва да има максимално бърз достъп за съвременно онкологично лечение“, категоричен е проф. Дудов.
Той съветва и да има специална грижа за хората, които са преминали през раковото заболяване. „Те понякога имат специални потребности, трябва им време, за да може да се адаптират и да се върнат към тяхното ежедневие и разбира се грижа към тези, които не успяват да се справят с болестта и които влизат в нейните последни стадии. Там трябва да се осигури максимално добри и медицински, и човешки възможности техният живот да бъде с най-малко болка и усложнения, когато вече болестта не може да се контролира“, съветва проф. Асен Дудов.
По повод на Световния ден за борба с рака Българското онкологично научно дружество (БОНД) стартира поредица от виртуални диалози под надслов „За рака директно“, в които ще се засегнат наболели въпроси в областта на онкологичните грижи в страната, като същевременно ще се представят и най-новите постижения в тази сфера.
Проф. д-р Дудов разказа повече за тази инициатива. „С Български лекарски съюз, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България и Българската генерична фармацевтична асоциация се обединихме около една обща цел-да направим една поредица от заснемане на епизоди, които са под наслов „За рака директно“, за да може директно да се говори за някои от най-честите видове рак, какво се прави, за да се постави правилната диагноза, какво се изисква от пациентите, какво може те да очакват от различните методи на лечение-химиотерапия, лъчелечение, какво означават генетичните изследвания, какво означават съвременните биологични терапии, имунотерапията-всичко това на достъпен и разбираем език и за пациентите, и за техните близки“, обясни проф. д-р Асен Дудов.
Той допълни, че епизодите ще бъдат на разбираем език, за да може хората да се ориентират правилно. „За да може да има полза за цялото общество“, каза още председателят на Българското онкологично научно дружество.
Епизодите ще бъдат достъпни за широката публика на уебсайта на БОНД и в каналите на Дружеството в социалните мрежи. /БГНЕС