Датският посланик в София: Разширяването трябва да укрепи ЕС в геополитически план 

Думите на Стендер дойдоха по време на представянето на приоритети на датското председателство на Европейския съвет в рамките на съвместно заседание на комисиите по външни работи и европейските въпроси в Българския парламент. 

 

Настоящата геополитическа ситуация осветлява нуждата от разширяване на ЕС. Аюбициозното разширяване, осмовано на заслугите, трябва да бъде гаранция за укрепването на ЕС в геополитически план. Това особено се отнася за Украйна, където ЕС ще приоритизира значителен прогрес, но също така за Западните Балкани и Молдова. 

Това заяви датският посланик в София Негово Превъзходителство Флеминг Стендер, предаде репортер на БГНЕС. 

Думите на Стендер дойдоха по време на представянето на приоритети на датското председателство на Европейския съвет в рамките на съвместно заседание на комисиите по външни работи и европейските въпроси в Българския парламент. 

Посланикът заяви, че в рамките на своето председателство Дания има два основни приоритета. Първият е свързан със сигурността на ЕС, а вторият с повишаване на конкурентноспособността на блока и зеления преход. 

"До 2030 г. ЕС трябва да е в състояние да се защитава сам. Това означава да поеме отгояорност за своята собствена сигурност, в сътрудничество с НАТО. Руската война в Украйна показа спешната нужда от развиване на военната промишленост и производство на ЕС", каза Стендер и добави, че Датското председателство ще работи в посока на развитието на евтопейските способности за справяне с комплексните хибридни заплахи.

„Войната на Русия срещу Украйна е атака срещу Европа. Подкрепата за борбата на Украйна за мир и свобода ще бъде приоритет на датското председателство. ЕС трябва да предостави политическа, икономическа, гражданска и военна подкрепа на Украйна, включително да подкрепи изграждането и да засили сътрудничеството с украинската отбранителна индустрия“, каза посланикът.

Той подчерта, че „не може да бъде позволено нелегалната имиграция да застрашава единството на Европа“ и че външните граници на блока трябва да бъдат укрепени. „Датското председателство ще работи по нови и иновативни решения за контрол на незаконната миграция и намаляване на броя на пристигащите в ЕС“, добави датският дипломат.

По отношение на втория приоритет (конкурентноспособност и зелен преход), Стендер заяви, че Нарастващата глобална конкуренция изисква целенасочени съвместни и национални действия за повишаване на конкурентоспособността на ЕС. Това включва реформи, които подобряват условията за растеж на предприятията и засилват предпоставките им за иновации и инвестиции в нови технологии, умения, производство и работни места. Зеленият преход може и трябва да стимулира растежа, а политиките в областта на климата и енергетиката трябва да продължат да бъдат тясно свързани с политиката в областта на конкурентоспособността. По подобен начин секторът на науките за живота насърчава както здравето, така и растежа в ЕС.

Заместник министърът на външните работи Николай Павлов изрази удовлетвореност, че датското председателство поставя фокус върху Черноморския регион и добави, че България няма допълнителни условия към Северна Македония, по пътя ѝ към ЕС, освен изпълнението на европейския консенсус от 2022 г. Павлов каза, че по време на датското председателство, започнало на 1 юли, ЕС също така трябва да остане фокусиран върху намирането на мирно решение на конфликтите в Близкия Изток. IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон