Преговори или загуба на време: И днес няма разбирателство за правителство

Докато НС не можа да избере председател, ГЕРБ-СДС се срещна с БСП и ИТН, а ПП-ДБ - с БСП.

Ден втори, в който депутатите не можаха да изберат свой председател. Дежа вю от предходния парламент, в който часовникът на заседанията беше спиран до тогава, докато партиите не се разбраха Рая Назарян да бъде председател.

Сегашното Народно събрание върви по същия път. И днес партиите предложиха същите кандидати за поста - ГЕРБ-СДС отново предложи Рая Назарян; „Възраждане“ препотвърдиха кандидатурата на адвокат Петър Петров; ПП-ДБ също препотвърди кандидатурата на коалицията - Андрей Цеков, БСП-Обединена левица - на доц. Наталия Киселова; а ИТН отново предложи най-възрастният депутат - Силви Кирилов, да остане председател, за да се завърти процедурата с мандатите за съставяне на правителство, която президентът Румен Радев трябва да следва по Конституция. Останалите политически формации – ДПС-Ново начало, АПС и МЕЧ не направиха предложения.

Рано днес стартираха и обещаните от Бойко Борисов преговори между ГЕРБ-СДС и останалите политически сили. От партията вече заявиха, че няма да преговарят с "Възраждане" и МЕЧ, а ПП-ДБ ще оставят най-накрая на преговорния процес.

Денят стартира с разговори на ГЕРБ-СДС с БСП - Обединена Левица.

Това не е разговор и не беше среща по преговорен процес за съставяне на правителство. Това беше среща, в която разликата беше, че говорим по националноотговорни теми за обществото, и в тази среща БСП поставихме такива теми по политики, обясни временният председател на БСП Атанас Зафиров след срещата. По време на срещата от левицата са откроили няколко основни теми, а именно Бюджет 2025 и опасностите пред финансовата стабилност на държавата, както и необходимостта от гарантиране на социалните права на българите. Зафиров съобщи, че са информирали ГЕРБ и за искането им за отмяна на поправките в Конституцията. Искането на левицата за необходимостта от отлагане на либерализацията на тока за бита за две години е срещнало подкрепа от страна на ГЕРБ. Теми в разговора между двете политически сили са били също и запазване на въглищните централи и облагането с данък за свръхпечалбите.

В заключение той обясни, че от левицата нито са искали нещо от ГЕРБ, нито са им обещавали нещо.

Час по-късно в сградата на Народното събрание екипът на ГЕРБ начело с Бойко Борисов, се срещна с представители на ИТН. "Това беше първа среща. Нищо не е договорено. Разговорът в 90% от времето беше по-скоро на тема икономическото състояние на страната, защото финансите са в ужасно състояние заради бюджетите, приети от предишното правителство, включително с участието на ГЕРБ", заяви депутатът от "Има такъв народ" Тошко Йорданов след срещата. Той обяви и че ИТН има допирни точки с ГЕРБ що се отнася до икономически програми и за това, че страната трябва да върви към балансиран бюджет и да спре това безконтролно харчене и вземане на заеми. "Не е говорено за някакъв състав на кабинет. Те, разбира се, си имат заявени и пред вас идеи как това трябва да се случи. Нашите идеи се разминават от техните по отношение на министър-председател и това няма да се промени", каза той.

От ИТН смятат, че по-важният разговор на ГЕРБ е с втората политическа сила и постигането на някакво съгласие с ПП-ДБ. "Ние може да се събираме и да си говорим за всякакви неща, но то няма да има практическа реализация, ако няма мнозинство", уточни Тошко Йорданов.

Като обобщение на проведените разговори лидерът на ГЕРБ коментира, че това са първи проучвателни срещи, и че при така избран парламент се вижда, че по-малките са също толкова важни, както и голямата партия за събиране на мнозинство. "От вчера и от днес това, което виждам, е, че се повтарят предизборните програми и се води предизборна агитация", каза Борисов и подчерта, че ако всички политически сили не се откажат от този стил на работа, нищо добро няма да произлезе от този парламент. По думите му начинът да се започне със законодателна програма е категорично обречен на неуспех и води до чудовищата, които следват в бюджетите. "18 млрд. лв. е дупката в бюджета – колегите от ИТН правилно казват да харчи колкото имаме, само че тази "Кутия на Пандора" беше отворена и всички вкупом приехме бюджети, които нямат финансова обосновка. Ако тръгнем пак по тази линия, ще стигнем пак до това", каза председателят на ГЕРБ. Борисов отбеляза, че БСП също си държат на тяхната програма, а с ИТН ГЕРБ имат доста повече сходство като дясна политика, но там имат разминаване кой да управлява като председател на Народното събрание и като премиер.

Лидерът на ГЕРБ остана категоричен, че трябва да има много силен премиер и финансов министър, и партиите, които застанат за това, да носят цялата политическа отговорност, включително и с лицата си. Борисов коментира още, че за ПП-ДБ нищо никога не е достатъчно, ако не е тяхно. "Ако бяха победили на изборите с двоен резултат, както ние, можеха да поставят условия", смята той и обясни, че ще им определи час за среща, когато вече "имаме какво да говорим".

Паралелно със срещите на Борисов, обаче, от коалицията ПП-ДБ също проведоха срещи в парламента.

На среща с БСП - Обединена левица, инициирана от ПП-ДБ, съпредседателят Асен Василев припомни приоритетите на коалицията. "Срещата е с идеята да обсъдим законодателна програма, по която да има съгласие", каза той и припомни основните точки в декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Делян Пеевски и "ДПС-Ново начало", включително прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат, борбата с корупцията и прането на пари, приемане на антикорупционни реформи, включени в НПВУ, избор от НС на членове на органи, включително на членове на ВСС въз основа на публични и прозрачни процедури, Бюджетът за 2025 година, Законът за личния фалит.

Временният председател на БСП Атанас Зафиров подчерта, че трябва да се възстанови диалогът. "Най-тежкият дефицит в българското общество е дефицитът на доверието. Възстановяването на доверието ще бъде дълъг процес с малки стъпки", отбеляза той и представи приоритетите на левицата.

Кирил Петков посочи, че тези избори до голяма степен са били нечестни. "Това, което ние видяхме е, че имаме една политическа партия, която има една невероятна аномалия. Лидерът е одобрение 9% по-ниско от резултатите на партията", каза той, като призова за обединение и ясно да бъде казано, че това не е допустимо да се случва в България, защото демокрацията е застрашена.

Петков обърна внимание, че вече 86 депутати се съгласиха с декларацията на ПП-ДБ и тя събира все повече консенсус.IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон