Премиерата на документалния филм „Обединителят“ – четвъртият филм от поредицата „Владетелят на Третото Българско царство“ на автора, сценарист, кинодокументалист и историк Мълвина Господинова, посветена на живота и епохата на владетелите от българската династия, се състоя тази вечер в балната зала на Царския дворец, превърнат в Национална художествена галерия, предаде репортер на БГНЕС.
Поредицата дава филмов разказ за царското семейство в развитието и модернизацията на България от края на XIX век до наши дни. Първият филм е посветен на Княгиня Клементина, която е не просто родоначалникът на царската династия в Третото Българско царство, но и изключителен благодетел, основоположник на българската благотворителна дейност и много активен деец в индустриализацията и модернизацията в ранните етапи на младата съвременна и демократична българска държава.
Вторият филм, озаглавен „Монархът“, проследява живота и управлението на Цар Фердинанд.
А в навечерието на 80-годишнината на Негово Величество Цар Симеон излезе и третият филм от документалната поредица – „Царят“, който разказва живота, неговия път като владетел и в изгнание повече от 50 години с много неизвестни факти от този период на българския владетел. В повествованието бяха включени много документи, снимки и архивни кадри, повечето от които от личния архив на царското семейство и публикувани за първи път.
Четвъртият филм отбелязва 130-годишнината от рождението на Цар Борис III и е посветен на неговия живот и епоха.
Мълвина Господинова, авторът и сценарист на цялата поредица, разказа повече за „Обединителят“, с който се завършва проектът в неговата историческа цялост, както и за мотивите, които са я водили през тези години на изпитание за реализирането на уникалния кинодокументален проект.
„Основният мотив, с който тръгнах изобщо да правя този проект, заедно с моя екип, беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия“, заяви тя и подчерта, че е крайно време да се намерят тези неща, които ни обединяват, за да може да вървим напред.
По думите ѝ, те не са много, но са най-важните и най-истинските – да си припомним нашата хилядолетна история, да си припомним хората, които са дали огромен принос за това да ни има и да си припомним всички онези хубави човешки традиции, които ни сплотяват като хора. „Това е бил основният ми двигател и се надявам, че поне мъничко сме успели да допринесем в тази посока“, каза Мълвина Господинова.
Поредицата се осъществява със съдействието на фондация „Българска памет – Братя Диневи“. „Подкрепихме тази поредица с ясното убеждение, че България като европейска модерна държава е длъжна и трябва да пази паметта на своето минало. Да пази паметта не само като история, а като пример за подражание на поколението, което идва след нас, защото без нашата памет, ние няма да опазим своята идентичност и не можем да намерим достойно място в голямото европейско семейство“, отбеляза председателят на фондацията Стоян Михайловски. Той добави, че филмът ни показва уважение към нашите държавници, както и примера, който ни е дал Царят Обединител за обединяване на българското общество.
„Днес ние имаме силна необходимост от пълно обединение на нацията“, категоричен бе Михайловски.
На премиерата на филма „Обединителят“, посветен на Цар Борис III, присъстваха Цар Симеон II, както и други членове на царското семейство, Българският патриарх Даниил, духовници, съветникът на президента по култура Пламен Славов, посланици, сред които Елеонора Митрофанова, културни дейци и общественици. | БГНЕС