Преди 10 години Сребреница изгони с камъни Александър Вучич

„За всеки убит сърбин ще избием 100 мюсюлмани“, казва Вучич пред сръбския парламент през 1995 г.

Преди точно 10 години сръбският президент Александър Вучич (тогава премиер) беше прогонен от майките на избитите в Сребреница през 1995 г., предаде БГНЕС.

През 2015 г. бившата дясна ръка на диктатора Слободан Милошевич отиде в Поточари, за да положи цвете на гробищния мемориал за над 8-те хиляди избити босненски мюсюлмани, малко преди първият камък да полети към главата му. Охраната му отвори чадър, за да го предпази, и той бе изведен от мемориала с гробовете.

Тогава се честваше 20-годишнината от геноцида, а Вучич бе посрещнат от огромен плакат, върху който бе изписано казаното от него през 1995 г. пред сръбския парламент: „За всеки убит сърбин ще избием 100 мюсюлмани“. По това време той бе министър на пропагандата на Милошевич.

БГНЕС припомня, че геноцидът в Сребреница е в огромен мащаб, невиждан от Втората световна война. В началото на 90-те години Милошевич започна опустошителни войни в Хърватия, Босна и Херцеговина и Косово. Стотици хиляди бяха прогонени от родните си домове.

По време на войната в Босна (1992 – 1995 г.) десетки хиляди бошняци от околните райони, бягащи от атаките на босненските сръбски сили срещу техните градове и села, търсят подслон в Сребреница. В продължение на три години босненските сръбски сили обсаждат анклава и го обстрелват. Те контролират пътищата за достъп и възпрепятстват международната хуманитарна помощ като храна и лекарства. Хората лагеруват по стълбищата и коридорите на жилищни сгради, в коли и в обществени сгради като училището и спортния център, докато други изобщо нямат подслон и се скупчват навън при температури, които падат до -25 °C през нощта през зимата.

През април 1993 г., когато градът е подложен на танков и артилерийски обстрел от сърбите, Съветът за сигурност на ООН приема Резолюция 819, обявяваща Сребреница за „безопасна зона“. Две години по-късно, на 11 юли, армията на босненските сърби, водена от генерал Радко Младич, превзема Сребреница, което принуждава десетки хиляди бежанци да избягат в комплекса на холандските сили в Поточари в покрайнините ѝ. Миротворците се оттеглят безславно в базата на ООН, заедно с хиляди бежанци, предимно жени и деца.

Настоявайки мюсюлманското население в Сребреница да се предаде, Младич обещава, че тези, които свалят оръжие и се подчинят, ще бъдат пощадени. „Аллах не може да ви спаси, но Младич може“, казва осъденият в Хага военнопрестъпник пред Ибрахим Нуханович, цивилен преводач мюсюлманин, по време на среща няколко часа преди началото на клането, която е записана на видео.

В следващите няколко дни следва систематично изтребление от босненските сърби. Телата на жертвите са захвърлени в масови гробове. По-късно сърбите изравят много от тях и ги препогребват, за да скрият следите. Костите на избитите в следващите години са намирани на километри една от друга. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон