По повод 103-тата годишнина от смъртта на Иван Вазов Националният литературен музей организира поклонение в негова памет пред гроба, който се намира зад църквата „Св. София“. Най-младите членове на Вазовия род също присъстваха.
По традиция на днешния ден къща-музей „Иван Вазов“ в София, намираща се на ул. „Иван Вазов“ 10, е със свободен вход.
Това е първият български литературен музей в България, който е открит след смъртта на патриарха на българската литература. Иван Вазов живее в тази къща цели 26 г., като посетителите могат да видят трапезарията, в която той почива от инфаркт, а последният стол, на който той е стоял, е отбелязан с панделка. 5 г. след смъртта му, през 1926 г., къщата отваря врати като музей, а главен уредник в продължение на 20 г. е Елин Пелин.
През 1944 г. Елин Пелин, заедно с най-малкия брат на Иван Вазов – Борис Вазов, разбират, че по време на бомбардировките къщата може да остане засегната от бомба. Самосезират се и изнасят цялата покъщнина, и я изнасят в покрайнините на София с цел да я опазят.
На 30 март 1944 г. върху къщата пада бомба, остават само външните стени. От 1944 до 1950 г. къщата е възстановена.
Интересът към дома на писателя е голям и всеки ден българи, а също и чужденци прекрачват прага му. Посетителите могат да видят различни експонати, които Вазов събира през целия си живот.
Лично Цар Борис III прекрачва прага на къщата и връчва на Иван Вазов най-високият орден в Царство България – „Св. Св. Равноапостоли Кирил и Методий“. Дотогава само монаси са били удостоявани с този орден и Вазов е първият светски човек, който получава правото да задържи този орден след смъртта си.
В документалната експозиция посетителите могат да се докоснат и до личните му вещи, като много интересен експонат е сребърната лира с позлатени струни и позлатена панделка, изработена във Виена. Интерес у посетителите будят и златният часовник с червен рубин с гравирани инициали „И. В.“, подарен на писателя от Стоян Омарчевски, препарираното му куче – Буби, което се намира в работния му кабинет, както и ценната за целия Вазов род икона „Успение Богородично“, която се намира в стаята на Съба Вазова.
Редица картини също привличат вниманието на посетителите – Иван Мърквичка често илюстрира Вазовите произведения, а Елисавета Консулова-Вазова лично рисува най-добрия му приятел – проф. Иван Шишманов. I БГНЕС