Потомци на Вазовия род почетоха паметта на патриарха на българската литература

Потомци на Вазовия род почетоха паметта на патриарха на българската литература Иван Вазов, предаде репортер на БГНЕС.

По повод 103-тата годишнина от смъртта на Иван Вазов Националният литературен музей организира поклонение в негова памет пред гроба, който се намира зад църквата „Св. София“. Най-младите членове на Вазовия род също присъстваха.

По традиция на днешния ден къща-музей „Иван Вазов“ в София, намираща се на ул. „Иван Вазов“ 10, е със свободен вход.

Това е първият български литературен музей в България, който е открит след смъртта на патриарха на българската литература. Иван Вазов живее в тази къща цели 26 г., като посетителите могат да видят трапезарията, в която той почива от инфаркт, а последният стол, на който той е стоял, е отбелязан с панделка. 5 г. след смъртта му, през 1926 г., къщата отваря врати като музей, а главен уредник в продължение на 20 г. е Елин Пелин.

През 1944 г. Елин Пелин, заедно с най-малкия брат на Иван Вазов – Борис Вазов, разбират, че по време на бомбардировките къщата може да остане засегната от бомба. Самосезират се и изнасят цялата покъщнина, и я изнасят в покрайнините на София с цел да я опазят.

На 30 март 1944 г. върху къщата пада бомба, остават само външните стени. От 1944 до 1950 г. къщата е възстановена.

Интересът към дома на писателя е голям и всеки ден българи, а също и чужденци прекрачват прага му. Посетителите могат да видят различни експонати, които Вазов събира през целия си живот.

Лично Цар Борис III прекрачва прага на къщата и връчва на Иван Вазов най-високият орден в Царство България – „Св. Св. Равноапостоли Кирил и Методий“. Дотогава само монаси са били удостоявани с този орден и Вазов е първият светски човек, който получава правото да задържи този орден след смъртта си.

В документалната експозиция посетителите могат да се докоснат и до личните му вещи, като много интересен експонат е сребърната лира с позлатени струни и позлатена панделка, изработена във Виена. Интерес у посетителите будят и златният часовник с червен рубин с гравирани инициали „И. В.“, подарен на писателя от Стоян Омарчевски, препарираното му куче – Буби, което се намира в работния му кабинет, както и ценната за целия Вазов род икона „Успение Богородично“, която се намира в стаята на Съба Вазова.

Редица картини също привличат вниманието на посетителите – Иван Мърквичка често илюстрира Вазовите произведения, а Елисавета Консулова-Вазова лично рисува най-добрия му приятел – проф. Иван Шишманов. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон