Изглежда, че нещата в световната икономика ще се влошат - вероятно много, преди да настъпи подобрение.
Доналд Тръмп обяви в социалните мрежи, че преговорите на САЩ с ЕС за митата не са довели до нищо. И от 1 юни САЩ ще наложат нови 50-процентни мита върху стоки от ЕС. Съгласно схемата за „реципрочни мита“, обявена от президента през март, стоките от ЕС трябваше да бъдат облагани с мита от 20 % за повечето артикули (през март бяха наложени 25 % мита за автомобили, стомана и алуминий). Впоследствие Тръмп замени реципрочните мита от 10 % с мита за всички държави, с изключение на Китай, по време на 90-дневни преговори, които трябваше да продължат до 8 юли.
В същия ден, в който Тръмп обяви митата, Брюксел обяви ответни мерки срещу САЩ. ЕС не отстъпи дори след налагането на 10-процентните ограничения, което показва, че не е склонен да се уплаши от твърдите заплахи на Тръмп.
ЕС не е ангел, когато става въпрос за търговски бариери, и правилно организираните преговори могат да доведат до реални подобрения. Едно нещо обаче винаги е било неясно: как тези преговори между Вашингтон и Брюксел биха могли да доведат до нещо, тъй като нямаше ясна обосновка за налагането на митата от Тръмп на Европа - само неясно усещане от страна на САЩ, че нещата са несправедливи, защото САЩ имат търговски дефицит с ЕС, и някакво странно искане ЕС да плаща на САЩ не само като компенсация за всеки бъдещ търговски дефицит, но и за да компенсира загубите от минали дефицити.
Само търговията със стоки между САЩ и ЕС през 2024 г. се оценява на около един трилион долара. Търговска война между тези два огромни икономически блока ще доведе до огромни смущения в международната търговия и финансите. Първите мита на Тръмп и заплахите за налагане на още по-големи тарифни ограничения вече доведоха до застой на световната и американската икономика през първото тримесечие на 2025 г. Една пълноценна търговска война между САЩ и ЕС вероятно ще влоши положението.
Позицията на Лондон по този въпрос не е съвсем ясна. Тъй като Лондон вече не е член на ЕС, той вече не е обект на 50-процентните мита и поради това успя да сключи първоначална сделка с Тръмп за намаляване на американските мита до 10 % в очакване на по-широкообхватно търговско споразумение, което се очаква по-късно тази година. Междувременно, тъй като ЕС е обект на много по-високи мита от Обединеното кралство, това означава, че някои британски компании сега може да имат възможност да продават повече стоки в САЩ, когато техните конкуренти от ЕС са блокирани. Великобритания също така може да привлече дългосрочни инвестиции от компании, които очакват да попаднат в тарифната система на Тръмп, ако преговорите за пълно търговско споразумение между Вашингтон и Лондон продължат да напредват.
Лондон може също така да има възможност да се възползва от по-евтиния внос от ЕС на стоки, които иначе биха били предназначени за САЩ. (Имахме възможност да направим същото с китайските стоки, но министърът на финансите Рейчъл Рийвс, под натиска на британските бизнес лобита, изрично обеща да блокира евтиния китайски внос).
Както и да е, тези ползи едва ли ще компенсират редица сериозни загуби. Забавянето на икономическия растеж в САЩ в резултат на митата ще намали износа на услуги от Обединеното кралство в САЩ. Засегнатият от митата ЕС и отслабената световна икономика също ще намалят възможностите за износителите и инвеститорите от Обединеното кралство.
Дори предполагаемите ни ползи не са гарантирани. ЕС вече твърди, че неотдавнашната сделка на Стармър със САЩ е нарушила правилата на Световната търговска организация (което вероятно е така), а ангажиментът на Обединеното кралство да спазва тези правила е включен в споразумението за „нулиране“ с ЕС. Тръмп ненавижда СТО и би направил всичко възможно този механизъм да се срине, така че едва ли ще се трогне от призивите към Лондон да промени настоящата сделка, за да постигне съответствие със СТО. Така Лондон може да се окаже принуден да реши дали да се опита да задържи предимствата си в сделка с Вашингтон, дори ако тя е изпълнена с ответни мерки от страна на ЕС, който вероятно няма да иска запазващата му се търговия със САЩ да бъде пренасочена в полза на Обединеното кралство.
Това е просто една икономическа и дипломатическа бъркотия. И изглежда, че ще стане още по-лошо - потенциално много по-лошо - преди да се подобри. І БГНЕС