Това заяви новият посланик на ЕС Михалис Рокас в интервю за МИА, предаде БГНЕС.
Това е първото му интервю, откакто пое новите си задължения в страната миналия месец.
„Единствената цел в моя мандат е да помогна на страната да влезе в ЕС възможно най-бързо“, подчерта той.
Рокас посочи, че членството в ЕС няма алтернатива и че разширяването е най-успешната политика на Съюза.
„Разширението е процес на единодушие, всички знаем това предложение на правителството (за отлагане на вписване на българите в македонската конституция, бел. ред.) . Моето скромно мнение е, че едва ли ще бъде прието, тъй като, както обясних по-рано, в това отношение има позиция на ЕС от 27-те членки. Така че, разбира се, важно е да сме сигурни, че сме наясно с този контекст“, каза Рокас.
„Решението за промените в конституцията е суверенно решение на правителството и е много важно, ние имаме голямо уважение към това как правителството иска да продължи и решенията, които иска да постигне, но процесът е съвсем ясен и може да бъде незабавен. Важно е всички кандидатки да покажат пълният ангажимент за присъединяване към ЕС. Това включва и Северна Македония“, продължи посланикът.
На журналистически въпрос относно разделянето на РСМ и Албания по пътя към ЕС, и предложението на унгарския премиер Виктор Орбан да посредничи в преговорите между Скопие и София представителят на ЕС каза следното:
„Ще ми позволите да не коментирам мнения, изказвания на страни членки, това не е моя роля. Но това, което мога да ви кажа, са фактите - и това е, че през юли 2022 г. започнаха преговорите за присъединяване на Албания и Северна Македония, след което започна процесът на скрининг. Заключенията на Съвета от юли 2022 г. за Северна Македония ясно постановяват, че страната трябва да приеме конституционните поправки и след като те бъдат приети, междуправителствената конференция по клъстер 1 ще започне автоматично. В момента разширяването определено е в дневния ред на ЕС. Ние (от ЕС) вярваме, че това е моментът, в който не трябва да пропускате тази възможност“.
Рокас коментира и опасенията на правителството в Скопие, че „България може да реши да постави нови условия“, за да допусне РС Македония в ЕС:
„Ще се върна отново към това какво означава процесът на разширяване - а то е, че той се основава на единодушие. Трябва да сме наясно с факта, че в целия процес, от момента, в който започнат преговорите, до самия край, когато страната ви стане член на ЕС, е необходимо единодушие. Така че на теория, когато няма напредък в реформите или в прилагането на критериите от Копенхаген, или законодателството на ЕС с него, една или други държави-членки могат да възразят срещу определени части от преговорите, било то в края или в средата на преговорите“.
Посланикът допълни, че въпреки тези трудности е имало „шест кръга на разширяване на ЕС от началото на ЕС с различен брой държави, въпреки пречките, въпреки трудностите, въпреки разочарованията, въпреки дългия процес, който отне повече време, страните станаха членове на ЕС“.
„Мисля, че трябва да го имаме предвид, но и да сме напълно наясно какво включва процесът. А това предполага единодушието и подкрепата на 27-те членки на ЕС по време на целия процес“, добави той. | БГНЕС