Политическа жега в сряда: преформатиране на хоризонта 

Ниските температури навън рязко ще контрастират с нажежената политическа обстановка в Народното събрание в сряда.

Ниските температури навън рязко ще контрастират с нажежената политическа обстановка в Народното събрание в сряда. Очаква се именно там да бъдат направени първите политически коментари след изказването на Бойко Борисов във вторник вечерта, предаде репортер на БГНЕС.

В първи коментар за изборите в Пазарджик, където ГЕРБ остана шеста политическа сила, а ДПС-Ново начало спечели първото място във вота, Борисов коментира, че повече не вижда мястото на ГЕРБ в настоящото управление. В изказването си по време на среща с най-висшите функционери в партията, в присъствието на премиера Росен Желязков и на цялата парламентарна група, Борисов твърдо заяви, че партията му повече няма да бъде параван за настоящото управление. ГЕРБ ще бъде в управленската формула, но само формално, и повече няма да осигурява кворум в парламента, допълни лидерът на партията. 

„Видно е, че ГЕРБ се класира на шесто място. Вкарахме българите в еврозоната, в Шенген, падна мониторинговият механизъм, предоговорихме ПВУ. Изглежда това в ромските махали в Пазарджик не се отчита. Ръстът на ПП-ДБ и „Ново начало” там е колосален. ГЕРБ е победен. Щом е победен, хващайте се всички победители и оттук насетне ще си карате влака. Да видите лесно ли е”, каза Борисов. 

Той подчерта, че докато ГЕРБ са правили държава и са се опитвали да извадят България от политическия хаос, в който тя се намираше през последните 4 години, останалите партии, включително тези в управляващата коалиция са трупали точки на негов гръб. 

ГЕРБ няма да „счупи първи“ коалицията, но депутатите на партията вече няма да участват в заседанията на НС, намекна Борисов, а после ги изпрати по избирателните им райони за спешна проверка на структурите и за това „дали някой е изял от актива“ на партията, и кой е той. Всеки депутат трябва да представи на Борисов анализ на ситуацията, и по тези анализи Борисов ще вземе решение дали да обяви курс към нови избори.

В изказването си лидерът на ГЕРБ заръча на премиера Росен Желязков преформатиране на управлението, „включително и председателя на НС Киселова“, защото - по думите на Борисов – „една година вече мина, стига им! Да стане председател на НС от ИТН, от ДПС-Ново начало, не ме касае, но не може да ни се качват на главата така“, допълни Борисов.

Категорично ако ГЕРБ остане в това управление и правителство, което е дало "министерства на концесии и те се управляват от кръгове, кръгчета и хора, които изобщо не се занимават с политика и коалиционната им култура е нула“, ГЕРБ ще изчезне след три години, възмути се лидерът на партията. И се зарече: или правителството ще заработи като едно и ще гледа интересите на българите, или ще "изкараме 4-5 дни без кворум, и то само ще си замине". 

Борисов се обърна и към премиера с думите, че към него вече не "важат никакви правила", - оставихме ги да им видим сеира, видяхме го".

Малко след изявлението на Борисов министър-председателят Росен Желязков отмени редовното заседание на правителството, което бе насрочено за сряда, 15 октомври. В съобщението на правителствената пресслужба не бяха оповестени мотиви за отмяната на заседанието, както иначе традиционно се прави. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон