Питър Ремерс: Отговорната игра се нуждае от сътрудничество между всички страни

Индустрията може да направи много, за да насърчи отговорната игра. Трябва да се обърнем към регулаторите, бизнеса, хората в областта научните изследвания и третирането на зависимостта и клиентите, за да постигнем устойчиво развитие и реализация на отговорната игра.

Това заяви в интервю за БГНЕС Питър Ремерс, генерален секретар на Европейската асоциация за изучаване на хазарта (EASG) и ветеран в сферата на отговорната игра.

С него говорим за спецификите на игралната индустрия и мерките, които бизнесът и регулаторите могат да предприемат, за да насърчават отговорната игра и да се справят с хазартната зависимост.

„Индустрията може да направи много, за да насърчи отговорната игра. Това, което смятам за изключително важно, е да се работи заедно с всички различни заинтересовани страни, които са свързани с тази дейност“, заяви Ремерс.

„Това означава, че трябва да се обърнем към регулаторите, но и към хората в областта научните изследвания и третирането на зависимостта. Трябва да вземем предвид и клиентите. Всички те трябва да работят до известна степен заедно, за да се постигнат устойчиво развитие и добри възможности за реализация на отговорната игра“, добави той.

На въпрос на БГНЕС относно кои са добрите примери и практики в световен мащаб, Ремерс отговори: „Един от важните моменти е въвеждането на изкуствения интелект, което се случи преди няколко години, но това не е единствената мярка.“

Той уточни, че някои компании са разработили добри софтуери като Mentor, Mindway AI и Play Scan. Работата на подобен софтуер е да разпознава евентуално проблемно поведение на играчите, но според Ремерс също така е важно какво ще направи отговорният човек в ситуация лице в лице.

„Трябва да разговаряте с клиентите си и да научите повече за тях. Едно от нещата, които винаги намирам за важни, е какво правим със самоизключването. Този метод за справяне с хазартната зависимост първоначално е замислен като превантивна мярка, за да може играчът да си вземе почивка, да остане здрав и да се самоконтролира. Но в днешно време самоизключването се използва в много случаи като решение на вече съществуващ проблем“, каза още генералния секретар на EASG.

Ремерс отбеляза, че съществуват много инструменти за идентифициране на рискови потребители и проблемни играчи.

„На академично ниво имаме DSM5 и всякакви други инструменти. Най-важни са онези, които могат да открият предварително възможно проблемно поведение. Всичко, свързано с отговорния хазарт, трябва да бъде персонализирано или индивидуализирано, защото всеки клиент е различен, независимо дали искаме това“, подчерта той.

Неговият съвет за правене на добър бизнес в сферата на игралната индустрия е съвместната работа с всички различни заинтересовани страни, включително регулаторните органи и дори с политиците, които в даден момент може да подготвят нови разпоредби.

„В същото време бих казал: нека забравим за политиците, защото обикновено те не са наясно за какво става дума. Но все пак е важно да работим заедно с всички страни. Казвам това повече 30 години, но сега нещата вървят в правилната посока“, заключи Ремерс. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон