„Много трудно хората подаряват изкуство по Коледа, особено от галерия, в която нещата са по-скоро колекционерски. Много е трудно да се познае вкусът на този, на когото ще бъде подарена картина, но коледното настроение създава положителни емоции и много хора си правят подаръци сами на себе си“.
Това заяви пред БГНЕС Павел Тодоров, собственик на галерия и оценител на картини.
Клиентите му купуват изкуство независимо от периода на годината, важното условие е да се появи нещо достатъчно интересно, енергично и различно.
„Традиционно по-слаб месец е септември, защото много от потенциалните ни клиенти пътуват тогава, по-слаб месец е април, защото тогава се плащат данъците“, разкри оценителят на картини и продължи: „Въпреки това появи ли се произведение, разбира се, на нормална пазарна цена, няма силен и слаб месец“.
Според Тодоров в последните години много динамично се е променил вкусът на клиентите, а оттам и пазарът на картини в България.
„Някои от класиците като Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Ярослав Вешин, Бенчо Обрешков направиха много голям ръст на цените. Картините на тези художници поскъпнаха в пъти за последните две години“, уточни Тодоров. Но има „по-нови“ като Димитър Буюклийски, чиято кончина бе през октомври 2022 г. и чиито картини повишават стойността си в пъти.
Оценителят на картини обясни и, че има нещо друго много интересно, а именно това, че поколенията в колекционерството започват да се сменят.
„Появяват се едни по-млади хора, хора на около 40 години, които са се докоснали до изкуството, влюбени са вече в него, които имат възможности и желание да го притежават. Тези хора обаче вече гледат към по-модерните, по-съвременните автори, затова Ганчо Карабаджаков и Енчо Пиронков започват да излизат на доста по-преден план и да задържат по-високи цени. Така един човек на 40-50 г. търси нещо по-модерно, по-жизнено и по-цветно“, смята Павел Тодоров. /БГНЕС