Делегацията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/ за наблюдение на изборите от нас отчете професионалното организиране и провеждане на вота, но и вкоренената липса на доверие сред избирателите в политическото ръководство на страната, предаде репортер на БГНЕС.
Ръководителят на делегацията на ПАСЕ, Алфред Хеер, представи заключенията на наблюдателите за провеждането на седмия пореден парламентарен вот.
Хеер посочи, че изборите не са довели до пробив в политическата безизходица. Той отбеляза безкрайния цикъл от нови предсрочни избори през последните години и посочи, че политическите лидери от всички партии и коалиции трябва да приемат реалността на разединението на българския народ и да се справят с нея. ПАСЕ препоръчва да се помисли за евентуални промени в избирателната система, за да се улесни съставянето на стабилни редовни управления.
"Страната преминава през повтаряща се политическа криза - не институционална, а такава, която води до институционализиране на политическата криза. Няма функционираща демокрация без активно участие на избирателите. Макар че някои препоръки на Венецианската комисия все още не са изпълнени, Изборният кодекс и свързаното с него законодателство осигуряват като цяло подходяща рамка за провеждане на честни избори. Честото използване на краткосрочни и служебни правителства де факто заменя обичайната връзка между изборите и формирането на стабилни правителства. Тази зависимост само по себе си признание за неуспех в намирането на трайни политически решения. Политическите лидери и законодателите следва да обмислят въвеждането на промени в избирателната система, които биха могли да благоприятстват в по-голяма степен създаването на стабилни правителства", заявиха от ПАСЕ.
Делегацията изрази загрижеността си относно обвиненията за купуване на гласове и контролиран вот в страната, особено в районите с преобладаващо малцинствено население или такова с ниско образование.
"Въпреки че "горещата линия" и другите мерки, въведени от Министерството на вътрешните работи /МВР/ за докладване на такива нарушения, са добре дошли, значителното увеличение на сигналите и значително по-високата избирателна активност в някои чувствителни райони показват спешната необходимост от по-нататъшно решаване на тези проблеми. Неубедителната предизборна кампания се проведе предимно в социалните медии и донякъде чрез традиционните средства в селските райони. Все повече кандидати сами си управляват политическата комуникация, като така частично заобикалят и професионалната журналистика, което поражда опасения относно качеството на информацията, достигаща до избирателите", констатираха от делегацията.
Алфред Хеер заяви, че комбинираната система за гласуване създава объркване както сред избирателите, така и сред членовете на избирателните секции.
"В деня на изборите, въпреки ползите, които могат да се извлекат от усъвършенстването на технологиите, настоящата комбинация от машините за гласуване, използвани като принтери, заедно с хартиените бюлетини, доведе до повече бюрократични и процедурни стъпки, което увеличава възможността за грешки в избирателните секции. Сега отговорността е на политическите сипи в България. Те трябва да преодолеят партийните разделения за да прекъснат този цикъл на безизходица. Българският народ заслужава лидери, ангажирани с осигуряването на функциониращо демократично правителство", казаха още от ПАСЕ. | БГНЕС