Първото просветно министерство в България е създадено с Указ от 5 юли 1879 г. на княз Александър I Батенберг под името Министерство на народното просвещение. За министър-председател на България и първи министър на народното просвещение е назначен Тодор Бурмов, припомня БГНЕС.
От времето на Тодор Бурмов министерството е създадено да упражнява надзора върху учебно-възпитателните, културните и просветните инстанции в страната. В началото се състои от два отдела: за първоначалните училища и за средните учебни заведения. Дейността си упражнява чрез преки органи – главни инспектори, директори, окръжни и околийски училищни инспектори, и непреки органи – училищни съвети и училищни настоятелства. Към централната администрация като съвещателни орани функционират Учебен съвет, Учебен комитет и др. Подведомствени са му СУ, Народната библиотека, Археологическият музей, Институт за слепи и глухонеми, Музикалното и Рисувалното училище, Народният театър и др.
От 4 декември 1947 г. се преименува в Министерство на народната просвета (МНП). Съществува до 1 февруари 1957 г., когато се създава Министерство на просветата и културата (МПК), чрез сливането на културата и просветата в едно ведомство. От 25 май 1963 г. отново е разделено - на Министерство на народната просвета (МНП) и Комитет за култура и изкуство (ККИ).
На 19 август 1987 г. е закрито и на негово място е създадено Министерство на културата, науката и просветата (МКНП), което през същата година се преустройва в Националния съвет за образование, наука и култура и отново се преименува в Министерство на народната просвета.
Две години по-късно на 12 юли 1991 г. се създава Министерство на образованието и науката (МНО). През 1992 – 2013 г. то многократно променя името си. А от 2013 г. досега вече се казва Министерство на образованието и науката – МОН.
Администрацията на сегашното МОН се намира в центъра на София в същата сграда, в която е и Президентската институция. От едната си страна МОН гледа към ЦУМ и Министерски съвет, а във вътрешния двор се намира и най-старата сграда в София - Ротондата „Св. Георги“. Сградата на МОН е част от архитектурния комплекс „Ларгото“, разположен на булевард „Дондуков“. В сградата се намира и Президентската институция, използва се също от Министерството на правосъдието, Държавната агенция за българите в чужбина и др. | БГНЕС