С изложбата „Сянката на войната“, която включва 43 картини на някои от най-забележителните ни художници на ХХ век, Националният военноисторически музей в София завършва 2024 г., предаде репортер на БГНЕС.
„Темата за войната и изкуството е една от любимите на НВИМ. Ние притежаваме една доста богата колекция от художествени произведения“, заяви пред БГНЕС уредникът в музея Славея Сурчева. Тя припомни, че НВИМ е създаден на 4 юли 1916 г. в разгара на Първата световна война (1914-1918 г.) Една от първите колекции, които започват да се комплектуват в неговите фондове са именно от художествени произведения.
„Това е периодът, в който много художници са били призвани в армията. Те са били изпратени на фронтовете, за да запечатат войната“, разказа Сурчева.
Главен военен художник на Щаба на Българската армия е Борис Денев, който изкуствоведите определят днес като гръбнакът на българското изобразително изкуство заради неговия голям талант.
„Темата за изкуството и войната е любопитна и от друга гледна точка, защото художниците са своеобразно мерило за прекрачените граници, особено по време на война“, заяви Славея Сурчева и добави, че: „Българските художници рисуват не само героизма, битките и атаките на нож, но те виждат страха в очите на хората, ужаса на войната и смъртта“.
Голяма част от тях не рисуват само баталните сцени, напротив дори се опитват да избягат от тях. „Те рисуват прекрасни улици и градове, различни старинни сгради. В много от своите рисунки те казват не на войната, не на страха, не на смъртта“, заяви уредникът от НВИМ.
Именно такива картини, носещи умиротворение и хармония, НВИМ е решил да представи преди Коледа. Те са дело на творци като Борис Денев, Никола Танев, Владимир Димитров-Майстора, Никола Кожухаров, Райко Алексиев и др.
„Тези автори са понасяли доста сериозни критики, защото не рисуват само батални сцени и не представят само парадността на войната. Художниците са творци и носят една изключително изострена душевност. Те имат нужда да кажат на хората това, което виждат. Не го правят с думи, а със своите картини. Тяхното послание е не на войната, да обичаме живота и да намираме красивите неща в него, да уважаваме природата и човека“, заяви Славея Сурчева.
Изложбата „В сянката на войната“ може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. І БГНЕС