При тези условия Еди Рама, без да е изненадващо, би трябвало да бъде преизбран за четвърти пореден мандат начело на албанското правителство.
Според него този резултат, най-добрият, постигнат от партия след падането на комунистическия режим през 1991 г., ще бъде плебисцит в полза на европейското бъдеще на Албания - темата, по която той водеше толкова пламенна кампания. „Албанците избраха звездната светлина на Европа, а не тъмнината на бездната“, повтаря той, представяйки се за гарант на този процес.
От своя страна лидерът на Демократическата партия, основната опозиционна партия, енергично оспорва легитимността на изборите. Сали Бериша дори обвини Еди Рама, че ги е откраднал, „пред очите на всички“, въпреки факта, че ДП получи едва 33,8% от гласовете и едва 50 депутати, с девет по-малко, отколкото през 2021 г. На среща с регионалните лидери на партията си човекът, който беше министър-председател от 2005 до 2013 г., осъди системната измама, организирана от правителството, подкрепена от „целия потенциал на наркодържавата“. По-специално той разкритикува изплащането на 70 млн. евро на 760 000 пенсионери, като заяви, че тази мярка е равносилна на масово купуване на гласове. Според него „колкото по-голяма е корупцията, толкова повече тя се трансформира в гласове, а след това и в престъпления“.
Ожесточените коментари на Сали Бериша дойдоха след публикуването на предварителния доклад на международните наблюдатели от ОССЕ, който беше силно критичен към изборния процес и го определи като „неравнопоставен“. Въпреки че се отбелязва правилното техническо управление на вота, в доклада се изтъкват масовите злоупотреби с публични ресурси от страна на управляващата партия, както и натискът, оказван върху избирателите, и строго контролираната медийна среда.
„Независимостта, разнообразието и целостта на информацията, предоставяна на избирателите, бяха подкопани“, се казва в доклада. Информационната агенция, която е подчинена на министър-председателя, филтрира информацията, а достъпът на журналистите до публични събития е силно ограничен. Критикувани бяха и масовото използване на произведено от правителството съдържание, излъчвано като истински новинарски репортажи, както и блокирането на TikTok.
В съвместно изявление върховният представител на Европейския съюз и комисарят по разширяването похвалиха добрата организация на гласуването, по-специално въвеждането на гласуване извън страната, което даде възможност на голямата диаспора да участва. Въпреки това Кая Калас и Марта Кос отбелязаха също, че „гласуването се е провело в силно поляризирана среда, в която кандидатите не се ползвали с равни условия“. Брюксел призовава албанските власти да предприемат амбициозна избирателна реформа в съответствие с препоръките на ОССЕ и да насърчат по-всеобхватен политически диалог - условия, които са от съществено значение за напредъка към европейска интеграция.
Въпреки тези резерви, няколко чуждестранни лидери поздравиха Еди Рама за победата му. Еманюел Макрон го поздрави в послание, написано на албански език, в което похвали усилията на правителството му за съдебната реформа и върховенството на закона. Той също така заяви, че Албания е „много близо до ЕС“ и обеща Франция да продължи да подкрепя нейната интеграция. Джорджа Мелони и Виктор Орбан последваха примера, както и британският Киър Стармър и президентът на Обединените арабски емирства Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, чиято страна се приближава все повече към Западните Балкани.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че „под ръководството на Рама“ Албания е постигнала значителен напредък към членство в ЕС. Тя потвърди подкрепата си за необходимите реформи и обяви, че ще присъства на срещата на върха на Европейската политическа общност в Тирана в петък, за да го поздрави лично. I БГНЕС
------------
Коментар в "Курие де Балкан".