Граждани, общественици и политици почетоха жертвите на Гладомора от 1932-1933 г. на панихида в църквата "Св. Неделя", предаде репортер на БГНЕС.
Паметта за загиналите беше уважена от председателят на Народното събрание Росен Желязков и посланикът на Украйна в България Н.Пр. Олеся Илашчук и други политически представители.
Гладоморът е изкуствено наложен глад в Украйна, причинен от преднамерена политика на съветския режим. Десетки държави, включително България, признават стореното в периода 1932-1933 г. за акт на геноцид срещу украинския народ.
Кампанията на СССР и Йосиф Сталин за насилствена "колективизация" изземва зърното на селяните и други хранителни продукти, което предизвиква масов глад. Според различни оценки загиват няколко милиона души, но точната цифра не е ясно и до днес поради недостъпните архиви.
Украинският посланик подчерта, че почитането на паметта на милионите жертви е изключително важно.
Трябва да си спомняме за това, което се случи и да почитаме паметта на загиналите, каза Илашчук, като сравни трагичните събития с Холокоста. Тя добави, че в наши дни историята се повтаря, а злото се е завърнало, с оглед на руската агресия.
Н.Пр. Олеся Илашчук заяви, че Украйна ще продължи да разгласява фактите, за да постигне справедливост за жертвите. Посланикът допълни, че България както и други 28 страни са признали на парламентарно ниво Гладомора за геноцид.
Председателят на НС Росен Желязков отбеляза, че стореното по време на Гладомора няма аналог. Той припомни, че днешната непредизвикана агресия на Русия срещу Украйна е нарушила основни разбирания за цивилизационен избор след Втората Световна война, въпреки надеждата, че хората са си научили урока.
„Милиони загинаха заради ненавистния комунистически режим. Подкрепяме нашия братски, православен украински народ. Ще бъдем с тях дотогава, докогато те имат нужда от нас“, каза още председателят на НС. Той посочи, че трябва да се отправят послания към целия политически спектър за това, че агресията на авторитарния режим трябва да срещне отпора на демократичния свят, който изповядва истинските християнски ценности.
Председателят на църковното настоятелство Ставрофорен иконом Николай Георгиев сподели пред БГНЕС, че ектенията на панихидата е отслужена на украински език, за да бъде разбираема за украинците, които почетоха паметта на своите деди в „Св. Неделя“. /БГНЕС