Отец Спас: Нека бързаме да направим добро!

Трябва да бъдем смирени и да се замислим, че в бързането си много бързо стигаме до края и губим времето си за спасение. Това заяви в интервю за БГНЕС протойерей Спас Рангелов от църквата „Рождество Богородично“ в София.

През Новата 2024 г. той пожелава на българския народ да бъде смирен, мъдър и да се придържа към християнските добродетели, които са в основата на поведението на православния християнин.

„Смисълът на нашия живот е да наследим Царството небесно, защото не е тайна, че на всеки от нас житейският път ще свърши. Въпросът е после, когато остане вечната душа какво ще натрупаме като богатство“, заяви отец Спас.

Той припомни за паметника на един монах, на който е написано „бързайте да правите добро“.

„Бих пожелал на българския народ да бързаме да направим добро. Да не си мислим, че все някой иска да бъде преди нас, все някой иска да ни изпревари и да ни излъже, а напротив, ако говорим за промяна, тя трябва да започне от нас. Има едно поучение, което не е църковно, но казва, че когато говорим за промяна, първо трябва да започнем от леглата си. Първо, човек трябва да оправи леглото си и след това да започне да променя не света, а себе си“, призова отец Спас.

На 1 януари честваме Свети Василий Велики (329 или 330 г. – 1 януари 379). Той е един от най-големите светци на православната църква, роден е в Кападокия, днешна Турция и е бил епископ на град Кесария. Въпреки че умира много млад, той оставя важни трудове, които помагат на църквата да се справи с арианската ерес.

„По това време арианите са голям проблем за православната църква. Те твърдят, че Христос е най-голямото творение на Бога, но ние знаем, че той е и Бог, и човек. Той е второто лице на Светата Троица. Свети Василий Велики спомага за осъждането на арианската ерес на Втория Вселенски събор и за създаването на символа на вярата“, разказа отец Спас.

Той подчерта, че ние и до днес изповядваме Светата Троица по начина, който е създаден тогава и когато се прекръстваме казваме: В името на Отца, Сина и Светия дух. „Това е Богът за нас изразен в три лица. Това е основната причина личността на Василий Велики да бъде на такава почит в църквата. На него дължим измислянето на терминологията с трите логоса“, добави отец Спас.

Другата причина, поради която Свети Василий е много уважаван е създаването на монашеството му в днешния вид, който го познаваме. „Преди него е имало отделни отшелници, но Свети Василий пръв заедно с Григорий Богослов заживяват заедно в първия манастир, който създават. Те привличат около себе си отшелници. Свети Василий Велики първи пише монашеските правила: какво трябва да се случи в манастира, какъв е редът на богослужението“, разказа отец Спас.

Свети Василий Велики е автор и на света литургия, която се нарича „Василиева“. Тя се служи няколко пъти през годината, включително на 1 януари, когато го честваме. Обикновените миряни не намират голяма разлика между нея и златоустовата литургия, която се служи всяка неделя. „Молитвите при Свети Василий Велики са малко по-дълги и не се усещат от присъстващия народ“, обясни разликата отец Спас Рангелов. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон