Изидора Пейсах Габе – нейното цяло име – пише първото си стихотворение на 12 години.
Дора Габе е една от най-емблематичните фигури в историята на българската литература, поезия и проза. Родена е в гр. Дъбовик през 1888 г. в семейството на общественика и журналист Петър Габе. Той е с руско-еврейски произход и е бил един от най-големите чифликчии в Добруджа. По-късно Петър Габе се мести в София, където продължава да се занимава и отдава на всичко свързано с този наш край. Ясно се вижда и откъде Дора Габе е наследила огромната си любов към Добруджа.
Първото си стихотворение пише на 12 години, а първата си стихосбирка „Теменуги“ издава на 17. Пейо Яворов, видял таланта й още в самото начало на нейното творчество, е редактор на първата й книга.
Дора Габе е била омъжена за литературния критик проф. Боян Пенев. Била е културно аташе в Полша, председател да българския ПЕН клуб, учила е в Швейцария, Франция и е имала голяма мрежа от познанства със световни и европейски поети. Знаков преводач на литература от френски, полски и сърбохърватски език.
Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели от 2014 г. до днес, работил в списание „Читалище“ в началото на 80-те години, е познавал лично Дора Габе и е взимал стихотворения от нея за публикации. „Един много сърдечен човек. Човек, който обичаше да общува с младите хора и да им помага. Това, че е дарила всичкото си имущество показва нейното голямо сърце“, разказа той пред БГНЕС впечатленията си от голямата поетеса.
Няколко дни преди кончината й (1983 г.) по нейно желание, „тя завещава своя дом на бул. „Васил Левски“ №60 в София на Съюза на българските писатели (СБП) с една-единствена цел, там да се събират млади писатели“, добави Боян Ангелов.
В дома на златната ни поетеса са се събирали поети, писатели, журналисти, музиканти и купища деца. Апартамент с непретенциозна обстановка, скромен, но уютен. В него могат да се видят много книги с автографи от известни автори, подарени на Дора Габе, достатъчно покъщнина и нейни портрети, рисувани от наши художници, оценили красотата на осанката й.
От 2023 г. домът на поетесата е трансформиран в „Дом Дора Габе с музейна експозиция София“. Той е отворен за посещения два пъти в седмицата във вторник и четвъртък от 14.00 до 19.00. Вечерно време от 17.00 или 18.00 периодично се представят книги на български поети, предимно на автори от СБП и млади писатели.
В знак на уважение и почитание към писателката, СБП издава нова книга с името „Непримирима“. Книжката представлява селекция на избрани поетични творби за възрастни на Дора Габе. В нея са събрани патриотични, любовни стихотворения и модерна поетика, с която тя разчупва класическия стих традиционен за българската литература тогава. „За модерно мислещия човек, нейната поезия звучи все едно е написа вчера“, подчерта Боян Ангелов.
Книгата има за цел да запознае младото поколение автори с творчеството на Дора Габе, нейната премиера бе през декември на Панаира на книгата в НДК, заяви Ангела Димчева, международен и прессекретар на СБП.
Домът на Дора Габе съхранява нейното наследство и е вдъхновение за всички, които искат да се потопят в лириката й и автентичността на битието й.
„Ние сме длъжни да запазим нейния завет“, заяви Боян Ангелов. І БГНЕС