Осем държави от алианса ОПЕК+ постигнаха споразумение за увеличаване на колективния добив на суров петрол с 548 000 барела на ден – ръст, който надвишава предварителните прогнози. Решението идва като част от процеса на постепенно отменяне на доброволните ограничения върху доставките.
В срещата, провела се виртуално на 5 юли, участваха ключови производители като Русия и Саудитска Арабия, както и Алжир, Ирак, Казахстан, Кувейт, Оман и Обединените арабски емирства. Първоначално се очакваше увеличението да бъде в размер на 411 000 барела дневно.
В изявление на секретариата на ОПЕК се посочва, че решението за повишаване на добива през август с 548 000 барела дневно е обусловено от „стабилните икономически перспективи в световен мащаб и здравословните пазарни фундаменти, отразени в ниските нива на петролните запаси“, предаде Франс 24.
Въпросните осем държави прилагат две паралелни схеми на доброволни ограничения, които са извън рамките на формалната политика на по-широкия алианс ОПЕК+. Първата мярка, възлизаща на 1.66 милиона барела дневно, ще остане в сила до края на следващата година. Втората стратегия включва допълнително съкращение от 2.2 милиона барела дневно, валидно до края на първото тримесечие.
Първоначалният план предвиждаше увеличаване на производството с 137 000 барела дневно всеки месец до септември 2026 г., но тази динамика бе спазена само през април. След това темпът беше утроен – до 411 000 барела дневно през май, юни и юли. Сега страните предприемат още по-агресивно нарастване през август.
Петролът временно поскъпна през последните седмици, под влияние на сезонното увеличение на търсенето през лятото, както и на 12-дневната война между Израел и Иран, която застраши доставките от Техеран и предизвика опасения за евентуални смущения в транзита през стратегическия проток Хормуз.
В края на сесията в петък фючърсите на суровия петрол се установиха на цена от 68.30 долара за барел за септемврийския контракт на ICE Brent и 66.50 долара за барел за августовския договор на американския WTI (West Texas Intermediate) на борсата Nymex. | БГНЕС