Бившият южнокорейски президент Юн Сук-йол бе обвинен без задържане за злоупотреба с власт във връзка с обявяването на военно положение, съобщиха прокурорите, което допълнително засилва правната заплаха за импийчмънта на бившия лидер.
Новото обвинение идва, докато Юн е под съдебен процес за организиране на въстание с опита си да обяви военно положение на 3 декември, с което целеше да суспендира гражданското управление в демократична Южна Корея, предаде АФП.
Въоръжени войници бяха разположени пред парламента по силата на указа, но заповедта просъществува само около шест часа, тъй като беше бързо отхвърлена от депутатите от опозицията, които прескочиха оградите, за да влязат в сградата. По-късно те импийчнаха Юн заради обявяването на военното положение.
64-годишният Юн беше лишен от всички правомощия и привилегии през април от Конституционния съд, който потвърди предложението за импийчмънт. Скоро той беше принуден да напусне президентската резиденция.
Прокуратурата за първи път повдигна обвинение срещу Юн през януари, когато той все още беше президент, като „водач на въстание“, обвинение, което не се покрива от президентския имунитет.
„Оттогава продължихме с процеса за (въстание), като проведохме допълнителни разследвания по обвиненията за злоупотреба с власт, което доведе до това допълнително обвинение“, заявиха прокурорите.
Новото обвинение идва ден след като разследващите претърсиха частната резиденция на Юн в Сеул в рамките на разследване за обвинения в подкуп, в които са замесени съпругата му Ким Кьон Хи и шаманка, обвинена в получаване на скъпи подаръци от името на бившата първа дама.
Ако бъде признат за виновен по обвинението в бунт, Юн може да бъде осъден на доживотен затвор или на смърт, въпреки че Южна Корея има неофициално мораториум върху екзекуциите от 1997 г.
Юн е вторият южнокорейски президент, който е отстранен от длъжност, и третият, който е подведен под импийчмънт от парламента.
С отстраняването на Юн от длъжност Южна Корея ще проведе предсрочни избори на 3 юни. | БГНЕС